Брюксел проучва някои от разпоредбите в договори за доставка на електричество, сключени от дъщерните дружества на БЕХ. Възможно е тези разпоредби да ограничават свободата на търговските им партньори да доставят електричество, като определят къде да се достави електрическата енергия.
Съгласно въпросните разпоредби доставяното от БЕХ електричество може например да се препродава единствено в България и не може да се изнася. Тези договорни разпоредби могат да представляват териториални ограничения и да доведат до нарушаване на електроразпределението в единния пазар и до раздробяване на пазарите за електричество по национален признак. Подобна практика би възпрепятствала конкуренцията, като същевременно би попречила на интеграцията на пазарите на електрическа енергия в ЕС.
Откриването на процедурата означава, че Комисията ще разгледа въпроса приоритетно. Това обаче в никакъв случай не означава, че изходът на разследването е предрешен. Няма законоустановен срок за приключване на разследванията за антиконкурентно поведение. Продължителността на разследванията зависи от редица фактори като сложността на казуса, степента, до която засегнатото предприятие съдейства на комисията, и упражняването на правото на защита.
Още преди 2 г. ЕК отправи към България второ и последно писмено предупреждение за неспазване на европейското законодателство в областта на енергийния пазар. Страната ни бе атакувана, че не е отворила в достатъчна степен вътрешните си пазари за ток и газ и не гарантира на гражданите и фирмите избор и разумни цени. Това означава, че е създала условия потребителите да бъдат жертва на високи цени, диктувани от монополисти.