© Plovdiv24.bg | | България е на последно място в скалата по "удовлетвореност от настаняването" в жилище, сочат резултатите от изследване на "Евростат" за жилищните условия в страните членки на ЕС през 2014 г.По 10-степенната скала за удовлетвореност България е на последна позиция с 6 точки. По-удовлетворени от българите от жилищните условия са хората в Сърбия -6,2; Латвия и Гърция -по 6,6; Унгария - 6,8; Хърватия - 6,9.
По същия показател най-удовлетворени от жилищните си условия са гражданите на Финландия и Швейцария - по 8,4 от 10 възможни степени на удовлетвореност. Много доволни от жилището си са също хората в Австрия и Дания - по 8,3; Швеция - 8,2; Норвегия, Ирландия и Холандия - по 8.
Изследването на "Евростат" сочи, че около 56% от българите обитават къщи, а около 44% живеят в апартаменти.
При показателя "собственост на жилището" пък става ясно, че около 84% от жителите на България имат собствени жилища.
В България обаче около 43% от домакинствата живеят в условия на пренаселеност, отчита европейската статистика.
Според данните на изследването най-много собственици на жилища в Евросъюза са регистрирани в Румъния - около 96%, Словакия - 90%, Литва, Унгария и Хърватия - по 89%.
Най-малко собствени жилища са регистрирани сред домакинствата в Германия - едва 52,5%, Австрия - 57%, Дания - 63%, Великобритания и Франция - по около 65%.
Въпреки най-високия дял от собственици на жилища в Румъния е регистриран и най-висок дял от пренаселеност на домакинствата - 52% от населението там живее в подобни условия.
Този показател е най-нисък в Белгия и Кипър, където едва 2% от домакинствата живеят в условия на пренаселеност, следват Холандия - 3,5%, Малта - 4%, Испания - 5,3%, Германия и Люксембург по около 6,5%.
Според изследването на Евростат 7 от 10 лица от близо половин милиардното население на ЕС-28 живеят в собствени жилища, но близо 17% от европейците живеят в условия на пренаселени домакинства. Близо 60% от европейците също така живеят в къщи, а около 40% обитават апартаменти, отчита европейската статистика. |