Финансови министри загрижени, че увеличението на цените няма да е преходно
Глобалните финансови служители са притеснени от нарастващия инфлационен натиск, но няма голям страх, че тя ще се превърне във "влакът беглец“. Това каза шефката на МВФ Кристалина Георгиева в неделя. Тъй като пречките във веригата на доставки растат в условията на нарастващо търсене, политиците насочиха вниманието си към повишаването на цените и към това дали те ще се забавят, или ще отшумят през следващите месеци.
"Сега сме в малко по-несигурно пространство“, каза Георгиева на конференцията за централно банкиране на Г30. Въпреки това, в развитите икономики "политиците имат инструментите“ за справяне с инфлацията, каза тя, така че "няма голяма загриженост, че това ще бъде влакът-беглец“. Въпреки това, финансовите министри и централните банкери, събрани миналата седмица във Вашингтон за годишните срещи на МВФ и Световната банка, бяха по-загрижени от преди, че увеличението на цените може да бъде повече от преходно“, каза още Георгиева.
А големите нововъзникващи пазари като Русия и Мексико вече са повишили лихвените проценти, показвайки, че "на тези места техните политици вече са достатъчно загрижени, за да предприемат действия“. В най-голямата икономика в света служителите на Федералния резерв на САЩ сигнализираха, че ще започнат да намаляват стимулите, като намаляват покупките на облигации през последните няколко седмици на годината, но се очаква основният лихвен процент да остане на нула, без да се увеличава до късно - най-рано до 2022 г.
Английската централна банка ще остави стимула си непроменен, но имаше признаци на несъгласие на последното си политическо заседание, когато двама от неговите комисии по определяне на лихвения процент гласуваха да спрат стимула за закупуване на облигации възможно най-скоро, за да помогнат за потушаване на инфлацията.
Губернаторът на BOE Андрю Бейли заяви, че централните банкери са изправени пред "много труден балансиращ акт", тъй като не могат да се справят с основните шокове в предлагането с парична политика, но трябва да реагират на случващото се в икономиката. Неизпълнението на мерки за ограничаване на инфлационните рискове подкопава доверието на централните банки в борбата с инфлацията, каза той.
"Трябва да запазим огромния напредък, който постигнахме по отношение на доверието в режимите на паричната политика. Искам да кажа, че това е абсолютно критично важно", каза Бейли на конференцията.