Фумио Кишида: Европа "е в ужасно положение", защото разчиташе на евтини енергоресурси от Русия

Автор: Иван Христов
Коментари (0)
09:43 / 08.01.2023
1834
Енергийният пейзаж се променя по света и ситуацията около Украйна постави Европа в "ужасна позиция“, тъй като тя разчиташе на евтини и стабилни доставки от Русия в продължение на десетилетия. Това съобщи японският премиер Фумио Кишида в неделя в ефира на телевизионния канал NHK.

"Енергийната ситуация се променя сериозно по света. По-специално, от миналата година има недостиг на различни енергийни ресурси“, каза той, като се аргументира, че Русия и някои други страни "използват енергията като оръжие“.

Според Кишида тази ситуация води и до промяна в структурата на производството. "Европа мисли за живот и производство от десетилетия, базирани на стабилни и евтини енергийни доставки от Русия. Въпреки това инвазията на Русия в Украйна фундаментално промени картината на бъдещето [на Европа], ситуацията стана ужасна“, заяви Кишида.

Премиерът отбеляза, че Япония от своя страна е силно зависима от доставките от Близкия изток и това "не е проблем на някой друг“. В тази връзка Кишида отбеляза, че Япония, която поради своите географски характеристики зависи от вноса на енергия, трябва да използва всички налични възможности, включително възобновяема и ядрена енергия. Това е важно, добави той, от гледна точка на осигуряване на страната с енергийни ресурси и изпълнение на задачата за декарбонизация.

Япония се присъедини към Г-7 в прилагането на механизма за тавана на цените на руския петрол. От юни миналата година тя практически сведе покупките на петрол от Руската федерация до нула, с незначителен внос през юли и август. Ограниченията за руския петрол не важат за доставките от проекта Сахалин-2, чийто основен продукт е ВПГ, а доставките на петрол са обвързани с газови договори. Санкциите обаче не засегнаха доставките на ВПГ от Русия. Както Токио многократно е заявявал, те са изключително важни за енергийната сигурност на страната: само руският газ представлява около 9% от целия внос на газ и 3% от цялото производство на електроенергия в страната.

Въпреки ограниченията за руския петрол, Япония смята за изключително важно да запази дела си в проекта Сахалин-1, от който Токио не внася петрол. Както обясниха властите, този проект е важен за Япония като потенциален източник за диверсификация на доставките. Повече от 90% от тях в Япония са в Близкия изток.

Виж коментарите (0)

Още по темата (195):
30.07.2024 НСИ: Намалява производството на твърди горива в България
16.02.2024 Експерт алармира: Цената на парното е двойно по-висока от тази, която трябва да плащаме!
23.01.2024 Бивш министър бие аларма: Сметките ще са много по-високи
11.11.2023 Politico: На Европа взе да й писва от българските "игри на руски газ"
10.11.2023 Унгария иска санкции от ЕК за България, заради таксата за транзит на руски
газ
01.11.2023 КЕВР решава: Каква ще е цената на газа за ноември?
Още новини от Международни новини:
Арестуваха осем души в Лаос, след като шестима починаха по съмнен...
Европрокуратурата погна управител на БГ фирма, опитал да присвои ...
Google предложи промени, свързани с търсачката и резултатите
Целе е коледният град за 2025 година
Една от най-големите компании в света въвежда четиридневна работн...
Случаят на Дебора вдъхнови Урсула фон дер Лайен


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).