Фумио Кишида: Европа "е в ужасно положение", защото разчиташе на евтини енергоресурси от Русия
Енергийният пейзаж се променя по света и ситуацията около Украйна постави Европа в "ужасна позиция“, тъй като тя разчиташе на евтини и стабилни доставки от Русия в продължение на десетилетия. Това съобщи японският премиер Фумио Кишида в неделя в ефира на телевизионния канал NHK.
"Енергийната ситуация се променя сериозно по света. По-специално, от миналата година има недостиг на различни енергийни ресурси“, каза той, като се аргументира, че Русия и някои други страни "използват енергията като оръжие“.
Според Кишида тази ситуация води и до промяна в структурата на производството. "Европа мисли за живот и производство от десетилетия, базирани на стабилни и евтини енергийни доставки от Русия. Въпреки това инвазията на Русия в Украйна фундаментално промени картината на бъдещето [на Европа], ситуацията стана ужасна“, заяви Кишида.
Премиерът отбеляза, че Япония от своя страна е силно зависима от доставките от Близкия изток и това "не е проблем на някой друг“. В тази връзка Кишида отбеляза, че Япония, която поради своите географски характеристики зависи от вноса на енергия, трябва да използва всички налични възможности, включително възобновяема и ядрена енергия. Това е важно, добави той, от гледна точка на осигуряване на страната с енергийни ресурси и изпълнение на задачата за декарбонизация.
Япония се присъедини към Г-7 в прилагането на механизма за тавана на цените на руския петрол. От юни миналата година тя практически сведе покупките на петрол от Руската федерация до нула, с незначителен внос през юли и август. Ограниченията за руския петрол не важат за доставките от проекта Сахалин-2, чийто основен продукт е ВПГ, а доставките на петрол са обвързани с газови договори. Санкциите обаче не засегнаха доставките на ВПГ от Русия. Както Токио многократно е заявявал, те са изключително важни за енергийната сигурност на страната: само руският газ представлява около 9% от целия внос на газ и 3% от цялото производство на електроенергия в страната.
Въпреки ограниченията за руския петрол, Япония смята за изключително важно да запази дела си в проекта Сахалин-1, от който Токио не внася петрол. Както обясниха властите, този проект е важен за Япония като потенциален източник за диверсификация на доставките. Повече от 90% от тях в Япония са в Близкия изток.