"Исках само покрив над главата си", отговоря афганистанец на въпрос дали се притеснява от мрачното минало на новото си жилище.
Негов съсед, пристигнал в Германия от Румъния, добавя: "Къде да живея с моите три деца? На улицата? Това е по-добро. Какво мога да направя".
200 000 души са минали през лагера Дахау през Втората световна война. Десетки хиляди са избити. Там са настанявани предимно евреи, използвани за тежка физическа работа.
Директорът на мемориала в Дахау Габриеле Хамерман не е много доволна от начина, по който Мюнхен решава проблема си с бежанците, защото сградата символизира мъченията и смъртта. "Това място е било един от най-лошите трудови лагери на Дахау. Предимно евреи и религиозни затворници са пращани тук да орат земята и да садят лечебни растения. Повечето от работата е била на открито и броят на убитите е огромен", обяснява тя.
Кметът на Дахау Флориан Хартман защити решението си да настанява бездомни хора на това място: "Сградите в градината за билки и преди са използвани да подслонят хора, които не могат да си купят апартамент. Те са най-уязвимите хора в нашето общество. По този начин сградите с тяхната историческа обремененост могат да бъдат ползвани за социално значими цели".
Още по темата (903): | |