Изданието посочва, че Турция строи две атомни централи - едната с "Росатом", а другата - с френско-японски консорциум, но няма договор с нито една компания за предаване и съхранение на отработеното ядрено гориво. Според Die Welt отработеното атомно гориво е важна част от подготовката за създаване на ядрено оръжие.
Германското разузнаване смята, че още като премиер през 2010 година Ердоган е дал нареждане за създаване на инсталации за обогатяване на уран, като оборудването е доставено вероятно от Пакистан, който вече разполага с ядрено оръжие.
Като допълнителни косвени доказателства за намерението на Турция да стане ядрена сила Die Welt сочи и че въоръжените сили на страната разработват ракети с голям радиус на действие, които са способни да носят атомен заряд. Изпитанията на ракета с обсег до 1500 км вече са завършили, а през 2015 година трябва да е готова ракета с радиус на действие до 2500 км.
Ядрено оръжие притежават страните постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН - САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция. Въпреки съпротивата на международната общност в края на ХХ век с атомни бомби се сдобиха Индия и Пакистан, а според множество публикации Израел може би също притежава атомни оръжия, макар никога да не го е обявявал официално.
Според САЩ, Израел и множество други западни държави Иран също се опитва да се сдобие с атомна бомба. Официално Техеран отрича такива намерения и твърди, че използва атомната енергия само за мирни цели.