Има връзка между доходите в семейството и сексуалната ориентация на детето
Изследване на трима учени от Великобритания, Австрия и САЩ разглежда предположението, че половите хормони в плода оказват влияние върху сексуалното привличане, което хората изпитват на по-късен етап от живота си, съобщи електронното издание "МедикълЕкспрес", позовавайки се на съобщение на университета в Суонзи, Великобритания.
Според изследователите най-високи честоти на еднополово влечение са установени при децата от групата с най-ниски доходи (25 на сто), най-ниски честоти в групата с доходи, малко по-високи от останалите, и повишени честоти на еднополово влечение при децата на 25 на сто от населението с най-високи доходи.
Изследването, чиито резултати бяха публикувани в онлайн списанието "Еволушънъри сайколъджи", е резултат от съвместната работа на професор Джон Манинг от университета в Суонзи, Великобритания, на Бернхард Финк от Виенския университет и на американския еволюционен биолог и социобиолог Робърт Тривърс.
"Тези нови резултати показват, че високият фетален естроген е фактор за еднополовото привличане както при мъжете, така и при жените при децата на родители с ниски доходи. И обратното, при децата от мъжки и женски пол на родители с високи доходи високият фетален тестостерон може да е свързан с еднополовото привличане", каза проф.Манинг.
Изследването е продължение на предишно проучване с участието на професор Манинг, публикувано миналата година в сп. "Джърнъл ъв байосоушъл сайънс", което установи, че майките с ниски доходи феминизират децата си в утробата чрез регулиране на хормоните, докато майките с високи доходи маскулинизират децата си.
Това проучване се основава на връзката между дължината на показалеца и безименния пръст на човека, известна като съотношение 2D:4D. Дългият безименен пръст е маркер за по-високи нива на пренатален тестостерон, а дългият показалец е маркер за по-високи нива на пренатален естроген. Обикновено мъжете имат по-дълги безименни пръсти в сравнение с жените, докато жените имат по-дълги показалци в сравнение с мъжете.