Имунната ни защита предизвиква появата на нови варианти на COVID-19?
Вече се установи как имунната ни система се задейства, за да може вирусът да спре да се размножава и да се избегнат максимално усложненията. Изследван е нов механизъм от тази имунна защита, който не позволява на вируса да се размножава в организма, но от друга страна може да ускори неговата еволюция и мутация.
Защита срещу РНК вируси, какъвто е Ковид-19
ADAR1 е ензим, който е част от вродената ни имунна система. Той е насочен към РНК и предизвиква мутации в генетичната информация на вирусите. Ензимът модифицира РНК-базата аденозин в инозин по време на репликацията на РНК. Тази модификация предизвиква грешка при копиране и тези инозинът се чете като гуанозин в генетичната информация на вируса. Изследователите са проучили близо 300 000 последователности в РНК на Ковид-19 и са установили, че тази мутация е много по-честа, в сравнение с всички други мутации на вируса.
Какъв е ефектът от мутациите, предизвикани от този ензим?
В повечето случаи тези мутации имат негативен ефект за самия вирус и е установена връзка между броя на тези мутации и спада на вирусния товар за организма, поясняват изследователите. Хипотезата е, че този ензим предизвиква натрупване на мутации в РНК на вируса, което води до верижни грешки, прекратяващи репликацията на вируса в клетките.
По този начин мутациите са способни да спрат инфекцията и следователно да намалят вирусния товар за организма. Изследователите са установили връзка между активността на този ензим и възпалението, така че ADAR1 вероятно се активира след възпалителни процеси.