Изпълнителният директор на "УниКредит": Това е въпрос на суверенитет за Европа: не може да нямаме цифрово евро
Плановете за дигитално евро ще бъдат "много добро нещо" за еврозоната и банките, ако кредитните институции останат в центъра на паричния поток, както са в момента, каза главният изпълнителен директор на "УниКредит" (UniCredit) Андреа Орсел, цитиран от Ройтерс.
"Това е въпрос на суверенитет за Европа: не можем да нямаме цифрово евро", каза Орсел на конференция, организирана от италианската банка "Медиобанка" (Mediobanca).
Европейската централна банка се стреми да пусне дигитална валута, която може да намали зависимостта на еврозоната от наследени системи за електронни плащания, управлявани от американски компании, като "Виза" (Visa) или "Мастъркард" (Mastercard), и да противодейства на появата на неевропейски доставчици на онлайн разплащания като "Пейпал" (PayPal).
"Въпросът е как ще се случи това: … банките ще бъдат ли инфраструктурата и рамката за цифровото евро, както са за еврото в брой?", каза Орсел.
Ако банките са напълно интегрирани в процеса, тогава това би било безпроблемно и ще има много ползи както за Европа, така и за финансовите институции, добави той.
Паралелна система на банките за цифровото евро, от друга страна, би повлияла значително на сектора, като доведе до големи промени в бизнес модела на банките, който вече е в процес на трансформация, каза бившият инвестиционен банкер на Ю Би Ес (UBS).
Провеждайки презентация през април пред Италианската банкова асоциация относно дигиталното евро, Пиеро Чиполоне, член на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), показа в слайдове, че търговските банки ще бъдат отговорни за предлагането на цифрови услуги в евро на клиентите.
Въпреки че тази услуга ще бъде предоставена безплатно за потребителите, търговците ще плащат такса на доставчика на платежни услуги, обработващ цифровото плащане в евро, който от своя страна ще плаща такса на търговската банка.