Китайски съд оневини мъж, екзекутиран преди 21 години

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:37 / 02.12.2016
2356
Присъдата за изнасилване и убийство на китаец, който е екзекутиран преди 21 г., беше отменена.

Ние Шубин е убит чрез разстрелване през 1995 г., когато е на 20 г., след като е осъден за убиването на жена в Шъдзяджуан, провинцията Хъбей.

Върховният съд на Китай осъди, че фактите около съдебното дело са "неясни и доказателствата са недостатъчни". Той заключи, че делото не е "съдържало достатъчно обективни доказателства" и каза, че има сериозни съмнения относно времето на убийството, оръжието за него и причината за смъртта.

"След като доказателствата не са точни или адекватни и не могат да изключат възможностите за други заподозрени, Върховният съд трябва да преразгледа делото", гласи становището на Върховния съд на Китай, цитирано от Xinhua.

Семейството на Ние Шубин, което през последните две десетилетия се бори, за да изчисти името му, благодари на всички, които са го подкрепяли.

Майката на Ние, Джан Хуанджи, през юни каза пред CNN, че много се вълнува заради преразглеждането на делото. "Ще посетя гроба му скоро, за да му кажа, че усилията на майка му през всичките тези години не са били напразни. Справедливостта ще възтържествува в този случай", каза тя.

Ние Шубин е осъден при закрити врати. Преди да получи присъдата си, той споделя с адвоката си, че по време на шестия си ден в ареста е пребит, за да бъдат изтръгнати признания от него.

Седем месеца след като е задържан, Ние Шубин е екзекутиран, без родителите му да бъдат осведомени за това.

След първоначалния шок майката на Ние - Джан, минава през агония, за да намери останките на сина си и да се грижи за полупарализирания си съпруг, който след смъртта на сина си прави опит за самоубийство.

Преди 11 г. друг мъж прави самопризнание, че е извършил престъплението, но твърдението му е отхвърлено от съда.

Китайският съд осъжда 99% от обвинените. Китай е най-голямата държава екзекутор в света. Официалният брой на екзекутираните е държавна тайна, но Амнести Интернешънъл смята, че това са хиляди хора годишно.

Едва през 2013 г. Китай забрани измъчването с цел да се изтръгне самопризнание от обвиняемите, но правозащитниците твърдят, че съдът все още използва тази практика с цел съдебните дела да се приключват бързо.

Много необичайно е в Китай някой вече осъден да бъде оневинен. Според много хора това не би било знак за справедливост в съдебната система, а разобличаване на продължаващите недостатъци и слабости в нея.

Източник: Труд


Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Сирия е обхваната от протести заради изгарянето на коледна елха
Бил Клинтън е приет в болница
От 2025 година: В Русия ще се предлага безплатна ваксина против р...
Регистрираха много силно земетресение на 680 км от Златоград
Саудитска Арабия многократно е предупреждавала Германия за напада...
Майката на загиналото 9-годишно дете в Магдебург: Нека моето малк...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).