Кризата с разходите за живот и нездравословни диети връщат болест от миналото
Скорбутът, заболяването, разпространено между 16-ти и 18-ти век, което е в резултат от дефицит на витамин С, се появява отново, според лекари в Австралия.
Медиците от специализираното списание BMJ Case Reports, пишат че кризата с разходите за живот, затлъстяването и ултрапреработените храни може да са виновни за това, че хората не получават достатъчно витамин С и развиват болестта.
Докладът се отнася до случай, съобщен за първи път в The Times, на мъж на средна възраст, който е постъпил в болница в Пърт, Западна Австралия, с необясним, болезнен обрив и синини по краката.
Кръвните тестове и скенерите изключват няколко други заболявания и инфекции. Персоналът в болницата е озадачен.
След няколко дни в болница се оказа, че той оцелява основно с преработени храни и почти не яде плодове и зеленчуци.
Лекарите му поставят диагноза скорбут, който може да доведе до фатално кървене, ако не се лекува.
Авторът на доклада, д-р Андрю Дермаван, казва: "Скорбутът все още се разглежда като болест от миналото, особено в развитите страни. Въпреки това се срещат спорадични случаи, особено при възрастни хора, пациенти с алкохолизъм и деца с психиатрични проблеми или проблеми с развитието.
Симптомите на скорбут обикновено включват червени или сини петна по кожата, особено по краката и стъпалата, умора, болки в ставите и мускулите, подути или кървящи венци и кожа, която лесно се натъртва.
Рисковите фактори включват тютюнопушене, затлъстяване, алкохолизъм, лоша диета и операции за отслабване.
Скорбутът е рядко заболяване в наши дни, но е убило повече от два милиона британски моряци между 16-ти и 18-ти век.
Моряците във флота в крайна сметка станаха известни като "Limeys", тъй като им бяха дадени дажби от лимон и сок от лайм, за да предотвратят болестта.