Великобритания е отворена икономика, която се нуждае от най-интелигентните и динамични млади хора, пише вестник "Дейли Телеграф". В същото време изданието отчита, че нискоквалифицирана имиграция не носи печалба, а високите й нива вероятно ще донесат по-скоро негативни последствия за икономиката.
Медиите в Обединеното кралство коментират още, че нямало как да бъдат спрени работодателите да наемат чужди граждани, които се задоволяват с ниското възнаграждение. Но държавата можела да се намеси, при това без да бъде обвинена от Европейската комисия в беззаконие, като например въведе нов данък при наемане на евтина работна ръка. Това щяло да направи нискоквалифицираните работници по-скъпи, а новата система за данъчно облагане да осигури допълнителни приходи в хазната, които да бъдат използвани на инфраструктура, социални грижи, здравеопазване и други.
Това не е първият опит на властите в Лондон да ограничат достъпа на българи и румънци до трудовия си пазар. Кампанията започна още през лятото на миналата година с изказванията на добилия у нас популярност британски евродепутат Найджъл Фараж, заради когото Великобритания бе порицана от Европейската комисия.
Междувременно стана ясно, че и Холандия не иска безработните българи и румънци. Информационният портал "Дъч нюз" разпространи данните от проучване, според което около 81% от холандците са против границите да се отворят за източноевропейците от догодина. Допитването е направено от местния социолог Морис де Хонд сред 1300 души по поръчка на Партията на свободата, която не крие негативното си отношение към имигрантите.
Източник: в. "Монитор"