Държавният глава на Франция Еманюел Макрон задейства чл. 49.3 от Конституцията, който дава власт на правителството да приема закони без гласуване в парламента. Този ход ще му позволи да прокара предизвикалата сериозна полемика в обществото пенсионна реформа, но и право на опозицията незабавно да поиска вот на доверие, коментират France Info, AFP, AP и Reuters.
Решението бе взето само няколко минути преди гласуването в Националното събрание, долната камара на френския парламент. Заседанието, на което по-рано бе обявено, че ще присъства и самият Макрон, започна с освирквания и изпълнение на националния химн на страната – Марсилезата.
Законопроектът ще повиши възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години и е сочен като водещ проекта за втория мандат на Макрон. Непопулярният план обаче предизвика големи стачки и протести в цялата страна от януари насам.
Решението на Макрон бе обявено часове, след като Сенатът на Франция прие законопроекта със 193 срещу 114 гласа - резултат, който бе до голяма степен очакван, тъй като консервативното мнозинство в горната камара на парламента подкрепя повишаването на възрастта за пенсиониране.
Но правителството не бе сигурно за броя на гласовете в Националното събрание, което принуди френския министър-председател Елизабет Борн да обяви задействането на член 49.3.
Опозицията реагира с ярост
Решението крие риск от допълнително разпалване на протестите и стачките, които разтърсиха Франция през последните месеци. Освен това дава право на опозицията незабавно да поиска вот на доверие в парламента.
Опозицията реагира гневно на решението да се избегне гласуване след седмици дебати по законопроекта. В отговор на решението на управляващите опозиционните депутати започнаха да пеят френския химн. Сесията бе прекъсната, тъй като реакцията на депутатите попречи на Борн да говори.
Когато сесията бе подновена, Борн взе думата, но речта й бе до голяма степен заглушена от освирквания и скандирания от опозиционни депутати и призиви за "оставка“ в рядка хаотична сцена във френския парламент, коментират медиите.
"Когато един президент няма мнозинство в страната, няма мнозинство в Националното събрание, той трябва да оттегли законопроекта си“, заяви лидерът на Социалистическата партия Оливие Форе.
Марин Льо Пен осъди решението на управляващите и обеща да внесе в парламента вот на недоверие към правителството.
Решението е "пълен провал“ за Макрон и премиерът Борн "не може да остане“ на поста си, категорична бе Льо Пен, кандидат на президентските избори през 2022 г.
Унижение
Прибягването до мярката вероятно допълнително ще разгневи синдикатите, протестиращите и левите опозиционни партии, които твърдят, че реформата е несправедлива и ненужна.
"Това правителство не е достойно за нашата Пета република, за френската демокрация. До самия край парламентът беше осмиван, унижаван", подчерта Фабиен Русел, лидер на Френската комунистическа партия.
Макрон популяризира пенсионните промени като централни за своята визия за по-конкурентоспособна френска икономика.
Близо 500 000 души протестираха срещу законопроекта в цялата страна в сряда.
Икономическите предизвикателства предизвикаха широко разпространени вълнения в Западна Европа. В сряда във Великобритания учители, младши лекари и персонал в обществения транспорт стачкуваха за по-високи заплати, за да отговорят на нарастващите цени. А лявото правителство на Испания се присъедини към профсъюзите, за да обяви "историческа“ сделка за спасяване на пенсионната си система чрез повишаване на разходите за социално осигуряване за хората с по-високи заплати.
Междувременно пореден протест блокира площад "Конкорд" във френската столица, предаде репортер на "Фокус". Има и засилено полицейско присъствие в района на площада.