Може да стане по-страшно и от Чернобил: Има теч в най-опасното място за съхранение на ядрени отпадъци в Европа

Автор: Георги Кирилов
Коментари (0)
10:36 / 07.12.2023
6160
Селафийлд, най-опасният ядрен обект в Европа, има влошаващ се теч от огромен силоз с радиоактивни отпадъци, който може да представлява риск за гражданите, пише Guardian.

Селафийлд, разпростиращ се обект с площ от 6 кв. км (2 кв. мили) на брега на Къмбрия, в който работят 11 000 души, съхранява и обработва ядрени отпадъци от оръжейни програми и производство на ядрена енергия и е най-голямото подобно съоръжение в Европа.

Притесненията относно безопасността на рушащата се сграда, както и пукнатини в резервоара с токсична утайка, известен като B30, предизвикаха дипломатическо напрежение със страните САЩ, Норвегия и Ирландия, които се опасяват, че Sellafield не е успял да се справи с проблемите.

Изтичането на радиоактивна течност от една от "най-големите ядрени опасности в Обединеното кралство“ – разлагаща се сграда в огромния камбрийски обект, известен като Силоз за съхранение на стърготини Magnox (MSSS) – вероятно ще продължи до 2050 г. Това може да има "потенциално значително последствия“, ако набере скорост, рискувайки да замърси подземните води, според официален документ.

Пукнатини са се образували и в бетонната и асфалтовата обвивка, покриваща огромното езерце, съдържащо десетилетия ядрена утайка, част от каталога на проблемите, свързани с безопасността на площадката.

Тези опасения се появиха в Nuclear Leaks, едногодишно разследване на Guardian за проблеми, обхващащи кибер хакерство, радиоактивно замърсяване и токсична култура на работното място в огромното ядрено сметище.

Учен от експертна група, която съветва правителството на Обединеното кралство относно въздействието на радиацията върху здравето, каза пред Guardian, че рисковете, породени от изтичането и други химически течове в Селафийлд, са били заметени от ръководстовот здраво под килима.

Доклад на ЕС от 2001 г. предупреждава, че авария в Селафийлд може да бъде по-лоша от Чернобил, мястото на бедствието през 1986 г. в Украйна, което изложи пет милиона европейци на радиация. Селафийлд съдържа значително повече радиоактивен материал от Чернобил.

В доклада се казва, че събитията, които биха могли да предизвикат изпускане на радиоактивни отпадъци в атмосферата в централата, включват експлозии и въздушни катастрофи, които биха засегнали цяла Европа. От "Гардиън" са публикували и графика, базирана на исторически метеорологични данни, която показва как би се разпространил радиоактивният облак над Европа. И България е сред засегнатите страни.

Инспекторите казаха, че не е възможно да се определи колко пукнатини са се образували в силоза, така че използват предположения и моделиране въз основа на течове от съоръжението, за да определят риска, изложен на обществеността и работниците на обекта.

През 2019 г. от Селафийлд съобщиха за теч на радиоактивна течност. Този теч се влоши значително през следващите години, като в крайна сметка достигна между 2,3 и 2,5 кубични метра на ден. Тази течност е "супа“ от стърготини от радиоактивна магнезиева сплав, разтворени във вода. Те са от отпадъчна обвивка, в която е обвито отработеното ядрено гориво.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Случаят на Дебора вдъхнови Урсула фон дер Лайен
Тръмп уволнява над 15 000 трансджендъри от американската армия
"Нова Македония": Твърденията за обща история на българи и македо...
Намериха прострелян в главата граничен полицай
Силно земетресение разтърси Румъния!
Конър Макгрегър бе признат за виновен по обвинение за изнасилване...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).