Мястото на дерайлиралия влак край Пирот не е обезопасено

Автор: Цвети Тончева
Коментари (0)
22:35 / 28.12.2022
1192
Четири дни след инцидента до мястото на дерайлиралия влак се стига без проблем, съобщава екип на Btv от мястото на инцидента. Оказва се, че то не е обезопасено – там няма екипи на полицията или на пожарната. Едната от цистерните продължава да изпуска амоняк. Вероятно заради това властите в Сърбия не са започнали все още преместването на влаковата композиция. На място няма нито охрана, нито полиция.

Цистерните ще останат там докато не изтече целия амоняк, а той продължава да се излива директно в реката. Проблемът е, че водата тече към нивите на хората. Доколко това е редно да се случва и дали няма да навреди на почвата и на река Нишава, която е в непосредствена близост, тепърва ще кажат еколозите.

След изтичането на опасния газ в Пирот и околните села беше обявено извънредно положение. Въпреки това мястото на катастрофата не е отцепено и обезопасено. От другата страна на релсите има къщи. Засега няма информация дали са обитаеми.

Проби от водата са показали, че нивата на амоняк са в пъти над нормата – 1,95 mg/l. Въздухът обаче над града не е опасен, уверяват властите. Затова щабът за извънредни ситуации в Пирот реши децата да тръгнат на детска градина или на училище.

"След инцидента веднага минахме към онлайн обучение, няколко дни децата учеха от вкъщи. Сега Щабът ни увери, че всичко е наред. Няма паника. Децата от днес са в клас. Нито едно от нашите деца не е усетило амоняка“, разказва Добромир Цветков, директор на училище в Пирот.

Затворени остават училищата в селата Станичене, Сопот и Цървенчево, които са опасно близо до мястото с преобърналата се цистерна. Хората в града обаче не се тревожат.

"Нищо не усещам във въздуха. Амонякът е на 10 км от Пирот. Спокоен съм“, казва Синиша, живеещ в Пирот. Не толкова спокоен е 76-годишният пенсионер Кашин Стаменов. "Нося маска, защото скоро ме оперираха, и сега малко се притеснявам“, казва той.

ЖП релсите са били за ремонт. Още през 2018 г. е било договорено финансиране, но ремонтът се забавил заради тръжни и процедури по отчуждаване на терените. Разследването продължава, а причините за инцидента се изясняват.

Според статистиката годишно в Сърбия се случват около 80 подобни катастрофи с цистерни, превозващи опасни химикали.

Добрата новина за всички, които ще пътуват до Северозападната ни съседка за празниците, е, че магистралата от Пирот до Ниш вече е отворена.

Виж коментарите (0)

Още по темата (19):
09.01.2023 Инж. Крумов: Имаме уверението на сръбските власти, че до 10 януари железният път ще бъде възстановен
08.01.2023 Цистерните в Пирот: Български кран се е наклонил на една страна
07.01.2023 Изпращаме помощ на Сърбия за дерайлиралия влак
29.12.2022 Най-малко пет дни ще продължи изтеглянето на цистерните с амоняк край Пирот
29.12.2022 Папукчийски: Над 20 товарни композиции изчакват в България заради ситуацията в Пирот
29.12.2022 Премахват цистерните с амоняк, отварят магистралата Пирот-Ниш
Още новини от Международни новини:
Броени дни до откриването: Катедралата "Нотр Дам" е възстановена ...
Грък бе задържан в България
Верижна катастрофа между едни от най-скъпите коли в света – щетит...
Председателят на МАНИ: Северна Македония направи болезнени компро...
На прага ли сме на търговска война?
Новият комисар по разширяването: Очаквам Северна Македония да при...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).