Общата констатация е, че съдебната система у нас изостава в сравнение с ред други държави от Европа и Централна Азия.
По показателя качество на наказателното правосъдие България е на 81 от общо 97 места. Една позиция по-напред е Пакистан, а преди него са Кения, Камбоджа, Русия и Украйна. Страната ни е плътно следвана от Панама. По-зле от България се представят страни като Гватемала, Кот д`Ивоар, Сиера Леоне, Камерун, а Венецуела е последна в класацията. На първо място по качество на наказателното правораздаване е Дания. Гърция е на 46-о място, а Македония - на 41-во, Албания е на 74-то място, Турция - на 71-во.
Миналата година България беше в дъното на класацията, но в нея бяха изследвани 66 държави. Тогава пак най-драстично беше изоставането по фактора наказателно правосъдие - 64-то място в глобален план и последно в регионален.
Освен по видовете правораздаване индексът прави и три класации по географски и икономически критерии - глобална, регионална и в група на страни със сходни доходи.
В групата на страни със сродни доходи качеството на българското правосъдие е сравнено с 30 държави, сред които Босна и Херцеговина, Македония, Сърбия, Турция, Русия, Беларус, Колумбия, Аржентина, Ботсвана, Република Южна Африка, Тайланд, Иран и др. Данните са базирани на интервюта, проведени с 97 хил. души и 2500 експерти. В България анкетите са правени от "Алфа рисърч". Резултатите от това изследване се подкрепят от почти всички щатски неправителствени организации, работещи в сферата на правосъдието, както и от американски медии като "Икономист", "Ню Йорк таймс", "Вашингтон пост". Почетен съпредседател на организацията е президентът Петър Стоянов, който отхвърли миналата седмица предложението да бъде издигнат за конституционен съдия. Основен спонсор на ежегодното проучване е фондацията на Бил Гейтс. "Световният проект за справедливост" е създаден през 2006 г.
Резултатите от проучването, които потвърждават трагичното състояние на българската съдебна система, са важни и в контекста на предстоящото посещение на премиера Бойко Борисов на 3 декември във Вашингтон, като един от акцентите, по информация на Белия дом, ще е върховенството на закона и реформата в съдебната система.
Страната ни се класира по-добре по показателя гражданско правораздаване - 40-о място. Позиция по-напред са Румъния, Сенегал и Малайзия. Гражданският процес у нас е с по-високо качество от този в Италия, Бразилия, Турция и Унгария. На първо място тук е Норвегия.
Проучването нарежда България 15 позиции по-назад по отношение спазването на законите - 55-о място. Не по-розова е картинката и по друг важен показател - за отсъствие на корупция. Тук страната ни е на 53-то място, пред нас са Иран, Аржентина, Босна и Херцеговина и Еквадор. Като най-корумпирана в света е посочена Камерун, а с най-ниско ниво на подкупност - Швеция. В сферата на опазването на фундаменталните човешки права - свобода на изразяване, вероизповеданията и събиранията, се класираме по-добре - на 34-то място.
По-зле изглеждат нещата на регионално ниво. В тази част на изследването попадат 21 страни. Тук България се съпоставя с Грузия, Казахстан, Унгария, Словения, Македония и Румъния. Страната ни е на 19-о място по показател наказателно правосъдие и на 17-о по опазването на обществения ред и сигурността (47-о място глобално). По първия показател Албания се класира на 15-о място, а Турция - на 13-о. Гърция пък е на 16-о, Македония - на 10-о. По опазване на обществения ред югозападната ни съседка пък е 10 позиции по-напред. Гърция пък е само позиция пред България.
По икономически признак България попада в групата на страните със "средни доходи в горния сегмент", състояща се от 30 държави. Тук българското наказателно правосъдие отново се представя много зле, заставайки на 27-а позиция. Ямайка е две позиции по-надолу, Босна и Херцеговина - на второ място. Начело на класацията е Ботсвана.
"България е изправена пред сериозни предизвикателства по отношение на корупцията и спазване на законодателството. Резултатите от криминалното правораздаване са слаби, а дискриминацията по отношение на малцинствата е сериозен проблем", се отбелязва в изследването.
Швеция, Дания, Норвегия, Холандия, Финландия и Германия са абсолютните шампиони по повечето показатели, като само сменят реда си в топ 3. Сингапур също излиза начело в графата "Обществен ред и сигурност" и на трето място по наказателно правосъдие. На опашката са Узбекистан, Камерун, Пакистан, Иран, Зимбабве, Либерия, Бангладеш и Венецуела.