В някои райони бяха преустановени спасителните работи, заявил представител на група спасители от Хонконг, които претърсват развалините на завод и селище за работници, в което са живели 30 000 души. По предварителни данни в този район са загинали 6000 души.
По данни на местните власти досега е потвърдена смъртта на 7500 жители на Дъян. Под развалините са най-малко 7300, а над 56000 са ранени.
Китай прие предложенията на четири държави да изпратят спасителни екипи за справяне с последиците от разрушителното земетресение, след като издирването на оцелели достигна критична фаза, предаде Асошиейтед прес.
Часове след като съобщи, че ще приеме японски спасителен екип, китайското външно министерство заяви, че ще приеме и спасителни екипи от Русия, Южна Корея и Сингапур. Китайските власти отказваха да приемат чуждестранни спасителни екипи, но промениха решението си след като броят на жертвите на земетресението с магнитуд 7,9 достигна почти 20 000 и се появиха опасения, че те могат да надхвърлят 50 000.
Спасителните операции достигнаха критична фаза, тъй като шансовете за намиране на оцелели 72 часа след земетресението намаляват.
Китайското комунистическо правителство от десетилетия отказва да приема чуждестранни екипи за справяне с последици от бедствия и предпочита да разчита на мобилизиране на армията. След като земетресението в понеделник опустоши обширни райони в провинция Съчуан, правителството заяви, че ще приеме хуманитарна помощ от други страни, но не и спасители.
Японският спасителен екип е съставен от 61 души, сред които пожарникари, полицаи и лекари. Половината от тях пристигнаха днес в провинция Съчуан. Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец отправи призив за спешно набиране на 20 милиона швейцарски франка за подпомагане на 100 000 оцелели след силното земетресение през следващите 12 месеца, предаде ДПА.
Източник: в. "Стандарт"