Politico: Ахой капитане! Топ 5 на политическите превръзки за очи в историята
Докато управляващата коалиция в Германия плава от буря в буря, нейният капитан придобива пиратски вид, пише европейската редакция на Politico.
При завръщането си на работа след претърпяна спортна травма, която го остави с белези по лице, канцлерът Олаф Шолц публикува своя снимка в X (Twitter) с черна превръзка на дясното око.
Инцидентът принуди Шолц, който в момента се бори да запази разнородното си коалиционно правителство, да отмени планираното явяване за регионална предизборна кампания.
Пожелавайки на канцлера бързо възстановяване, POLITICO погледна назад към петте най-известни превръзки на очите в политическата история.
Олаф Шолц
Германският канцлер, който бяга до три пъти седмично, падна по лице на 2 септември сутринта, докато се разхождаше из родния си град Потсдам, което го остави с подуто око.
"С нетърпение очаквам меметата", пошегува се той в понеделник сутринта в X. "Изглежда по-зле, отколкото е!“
Олаф Шолц е в "добро настроение“, заяви неговият говорител Щефен Хебестрайт пред журналисти, но изглежда е "малко натъртен“. Той ще трябва да носи превръзката още седмица или две.
Още в понеделник вечерта Шолц планира да направи публична изява на лятното соаре на вестника на неговата партия Vorwärts, следва Международното автомобилно изложение в Германия, един от най-големите автомобилни търговски панаири в света.
Филип II
Тази фигура ни връща с няколко века назад, от времето на кралство Македония. Филип II е цар и пълководец, известен най-вече с това, че е баща на Александър Велики и че разширява македонската власт над Гърция. Около 354 г. пр.н.е., докато разрушава град Метон, който е под контрола на Атина, Филип II е тежко ранен в дясното си око със стрела. Съобщава се, че е загубил окото, което е трябвало да бъде отстранено по хирургичен път. Останките, открити в гробница в Гърция, за които се смята, че принадлежат на Филип II, изглежда потвърждават раната на окото.
Моше Даян
Израелският политик и бивш министър на отбраната, той губи окото си докато се сражава срещу френските войски на Виши в Сирия по време на Втората световна война през 1941 г. Той наблюдавал операцията от един покрив, когато френски куршум попаднал в бинокъла, с който наблюдавал ситуацията. Летящите стъкла и метални осколки нараняват окото и мускула толкова сериозно, че по-късно не може да носи стъклено око. Вместо това той става известен с емблематичната си търговска марка - превръзката на окото, която през 2005 г. е обявена за продажба в eBay за 75 000 долара. Той е министър на отбраната на Израел по време на Шестдневната война през 1967 г. и войната от "Йом Кипур" през 1973 г., преди да почине през 1981 г.
Жан-Мари Льо Пен
Основателят на крайнодясната партия "Национален фронт" (сега "Национално обединение") във Франция губи лявото си око през 1965 г., докато разпъва палатка по време на предизборна кампания на първия в историята на Франция крайнодесен кандидат за президент Жан-Луи Тиксие-Винянкур. Превръзката на окото на Льо Пен, която той носи до замяната ѝ със стъклено око в началото на 80-те години на ХХ век, се превръща в част от характерния му външен вид, за да даде старт на политическата му кариера, тъй като той се стреми да се представи пред френската общественост като "политически пират" или кандидат, насочен срещу утвърждаването на властта.
Хорацио Нелсън
Известен с това, че води няколко британски победи по време на Наполеоновите и Френските революционни войни, офицерът от британския кралски флот е признат за автор на поговорката "да си затвориш очите". По време на обсадата на Калви в Корсика през 1794 г. в окото на Нелсън попадат шрапнели, които го правят частично сляп, след като раната не е лекувана правилно. По време на битката при Копенхаген през 1801 г. получава заповед от Хайд Паркър, който командва британските сили, да изтегли войските си, вместо това се преструва, че не вижда сигналите на Паркър, като поставя очилата си срещу слепоочието си. Дълго време се е смятало, че Нелсън е носил превръзка на окото, но според историка Колин Уайт той всъщност никога не е носил такава, в противоречие с легендата, увековечена от холивудския филм "Жената на Хамилтън" от 1941 г.