Съединените щати въведоха в сряда широки антикорупционни санкции срещу известни влиятелни българи и над 60 организации. В същото време ЕС не успява да се изправи срещу спираловидната криза на върховенството на закона в балканската държава, пише в анализ на Politico, цитиран от БГНЕС.
Необичайно мащабният ход на Америка поставя в неудобно положение ЕС, тъй като разкрива неспособността на блока да контролира собствения си заден двор заради множество корупционни скандали, често свързани с еврофондове, които се оказват в ръцете на българската мафия и на мощни олигарси. Предприетата стъпка представлява най-мащабното действие на Америка в рамките на един ден по силата на Глобалния закон за противодействие на злоупотребата с човешки права в страната, който е насочен срещу корупционни практики и нарушения на човешките права по целия свят.
"Съединените щати подкрепят всички българи, които се стремят да изкоренят корупцията, настоявайки да бъдат подведени под отговорност корумпирани лица, които подкопават икономическите функции и демократичните институции на България“, заяви директорът на Службата за контрол на чуждестранните активи Андреа М. Гаки.
За разлика от тях ЕС очевидно избра да не застане зад българите, борещи се с корупцията.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и германският канцлер Ангела Меркел си затвориха очите за срива на върховенството на закона в най-бедната държава от ЕС през последните години. Бившият министър-председател
Бойко Борисов, който доминираше в политиката на страната почти десет години, беше техен близък съюзник на политическата сцена на ЕС в дясноцентристката Европейска народна партия и властта му никога не бе оспорвана заради слабостите в съдебната система на страната.
Въпреки че бившият пожарникар и шампион по карате загуби властта си по време на изборите през април, неговата партия ГЕРБ все още води в проучванията преди поредните избори на 11 юли.
Докато корупцията отдавна е идентифицирана като проблем в България, мащабът на скандалите с подкупи през последната година разкри как олигархичната мафия е овладяла ефективно държавата, упражнявайки контрол чрез институции като съдебната власт, службите за сигурност и медиите.
Най-високопоставеното санкционирано лице е
Делян Пеевски - противоречив медиен магнат и бивш депутат.
"Пеевски регулярно е участвал в корупция, като си е служил с търговия с влияние и подкупи, за да се защити от обществен контрол и за да упражнява контрол върху ключови институции и сектори в българското общество", пише в решението си за налагането на санкции Министерството на финансите на САЩ.
Пеевски, който е свързан с Движението за права и свобода - член на либералната група "Обнови Европа", се очерта като един от символите на корупционните проблеми в страната. САЩ заявиха, че "работил активно за оказване на отрицателно въздействие върху политическия процес в България по време на местните избори на 27 октомври 2019 г.".
Департаментът санкционира и беглеца и казино барон Васил Божков "Черепа“ - един от най-богатите български граждани, и Илко Желязков, който в момента работи в Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, както и 64 организации, свързани с тези лица, като прекъсва достъпа им до американската финансова система.
Успоредно с това Държавният департамент на САЩ обяви забрани за влизане в страната по-широк списък с български публични личности и техните семейства, включително бивш заместник-министър.