Проф. Кирил Топалов: За да си успешен политик в РСМ, тряба да правиш антибългарска пропаганда
"В РСМ, за да станеш президент или партията ти да спечели изборите, трябва да правиш сериозна антибългарска пропаганда. В перспектива тази антибългарска пропаганда лишава народа от балкански (в добрия смисъл), от роднински рефлекси. Връщат се към лошите балкански компекси". Това заяви в ефира на NOVA проф. Кирил Топалов – член на българо-македонската историческа комисия, дипломат, драматург.
"Да се обвинява България за нарушение на човешките права, е повече от абсурдно. Човешките права не се спазват в РС Македония, не в България. Там се палят наши клубове, бият се хора с българско самосъзнание, рушат се наши паметници и това е от години", каза проф. Топалов.
За последните случаи на антибългарска реторика и натиск от страна на Скопие, проф. Топалов даде пример – "На подобно нещо Гърция би реагирала: "Докато не се извините публично, ние прекратяваме всякакви разговори с вас. Преди 20 г. натискаха и Гърция. Тогава гръцките политици помолиха Европа да ги остави да си решат проблемите и забравиха северомакедонците. Минаха 30 г., подписаха Преспанския договор и Гърция им каза: "заповядайте".
Според него вероятно самите северомакедонци не желаят да влязат в ЕС и затова правят всички тези стъпки.
Той давал съвет на българските политици, когато разговарят със свои колеги от РС Македония. "Когато разговаряте със Скопие, вие разговаряте с Белград, а през Белград разговаряте с Москва. Титовият, Милошевическият югославизъм не е умрял и това е страшно. Те имат да се освобождават от зависимости", заяви Топалов.
Припомняме, през тази седмица северномакедонския премиер Димитър Ковачевски направи паралел между отношенията на България и Северна Македония с войната между Русия и Украйна. Президентът Стево Пендаровски пък оправда въвеждането на забранителни списъци за влизане в Северна Македония, където попадна и евродепутатът Андрей Ковачев.
За предстоящата премиера на своята книга "Живот по неизбежност" той препоръча: "Когато родителите не разказват какво е било през живота им, те ги подготвят да го преживеят отново, да го повторят. Забравянето на зловещия живот по неизбежност, го повтаря", каза проф. Кирил Топалов.