Европейският съюз няма компетентност да променя законодателството на държавите-членки, свързано с регистрираните партньорства или брака. Това заяви българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев по време на дебат в Европейския парламент, предизвикан от устен въпрос към Европейската комисия относно признаване на съдържанието на документи за гражданско състояние.
През тази година беше постигнат успех и държавите-членки и Европейския парламент приеха регламент за премахване на апостила при представяне на някои официални документи в ЕС.
При внасяне на предложението за този регламент е предвиждано и второ предложение, с което се урежда признаване и на съдържанието на документи за гражданско състояние, включително по отношение на регистрираните партньорства.
В устния въпрос към Европейската комисия се пита дали тя възнамерява все още да внесе такъв законодателен текст, както и дали в него ще бъдат включени регистрираните партньорства.
По време на дебата в пленарна зала Емил Радев заяви, че различните държави членки не разполагат с една и съща визия за семейното право, особено по отношение на брака, осиновяването, регистрираните партньорства и т.н. Според него семейното взаимоотношение, което съществува по силата на законодателството на една държава-членка може да не съществува в правото на друга.
Признаването на съдържанието на документите за гражданско състояние би довело реално до промяна на материалното семейно право на държавите членки. Според договорите Европейският съюз не разполага с компетентност да променя материалното право в областта на гражданското състояние, свързано с регистрираното партньорство или брака. Това попада в компетенциите на държавите-членки.
"Ако Европейската комисия включи регистрираните партньорства в такъв законодателен текст, това ще бъде в противоречие с договорите и ще се стигне до един вид налагане на законодателство, което не е желано от много държави-членки", заяви в заключение Емил Радев.