Разработиха филтър, който улавя и убива мигновено COVID-19

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:51 / 22.07.2020
5125
Изследователи от университета на Хюстън, САЩ, са разработили въздушен филтър, който улавя и убива мигновено новия коронавирус, съобщава сайтът "Уедър нетуърк", позовавайки се на публикация в сп. "Матириълс тудей физикс".

В лабораторни тестове филтърът е унищожил 99,8 процента от вирусните частици на SARS-CoV-2, който причинява болестта Covid-19, както и 99,9 процента от тестваните спори на антракса.

Въздушният филтър е базиран на никелова пяна, нагрята до над 200 градуса по Целзий. Тъй като коронавирусът не оцелява при температури над 70 градуса по Целзий, учените са решили да заложат на нагреваем филтър. Специалистите са използвали никелова пяна, която е пореста, гъвкава и се нагрява лесно. Огъвайки пяната и свързвайки я с множество проводници, изследователите са успели да повишат температурата до 250 градуса по Целзий.

Разработчиците виждат потенциално приложение на уникалния въздушен филтър в климатичните и отоплителните системи на болници, училища, офис сгради, летища, самолети, круизни кораби.

Учените отбелязват, че сам по себе си филтърът няма да е достатъчен за пълна победа над коронавируса. Въпреки че може да ограничи концентрацията на циркулиращия вирус в закрити пространства, според здравните експерти остава желателно спазването на физическа дистанция и носенето на маски.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17212):
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
05.03.2025 Много добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев: Епидемията е на финал
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Oсновен проблем е самолечението
27.02.2025 Проф. Христова: Затоплянето ще изгони грипа
26.02.2025 Родители сигнализираха за липсващ ключов медикамент за лечение на грип
Още новини от Международни новини:
24-часова стачка парализира Гърция
98 са жертвите на трагедията в Доминиканската република
Масова стрелба във Вирджиния, има три жертви и ранени 
24-часова обща стачка в Гърция
44 са вече жертвите от трагедията в Доминиканската република
САЩ ще наложи 104% мита на Китай


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).