Ударени са финансовият и енергиен сектор, също така отбранителната индустрия.
Новите действия ограничават достъпа на американски капитал до руския петролен гигант "Роснефт" и "Газпромбанк".
Обявеното от Обама решение е по-твърда крачка срещу Русия за разлика от действията на европейските партньори. На срещата на Европейския съвет в Брюксел тази нощ лидерите на ЕС отказаха да подкрепят американските мерки и вместо това приеха план за блокиране на нови заеми за развитие за Русия и заплашиха да разширят списъка със санкционираните длъжностни лица.
Обама заяви на брифинг в Белия дом, че "руското лидерство ще види още веднъж, че действията му в Украйна ще имат последствия, включително ще отслабят руската икономика и ще увеличат дипломатическата изолация".
Русия бързо осъди ходовете и обеща да отвърне: "Ние осъждаме тези политики и бюрократи, които стоят зад тези действия", каза заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков за Интерфакс. Той добави, че Москва ще отговори с контрамерки, които ще бъдат "доста болезнени и сериозни".
Ударените от САЩ руски компании са едни от най-важните за руската икономика.
"Роснефт", собственост на държавата и се управлява от съветник на президента Путин, е най-големият петролен производител в страната.
"Газпромбанк" е финансовото рамо на "Газпром", която също се управлява от съюзник на Путин.
САЩ също удариха финансовата институция VEB; руската енергийна компания OAO "Новатек", компанията за производство на оръжия ОАО «Концерн ПВО «Алмаз - Антей»; Открытое акционерное общество «Научно-производственное объединение "Базальт"» (ОАО «НПО "Базальт"»); ОАО «Концерн "Созвездие"»; НПО Машиностроения; ОАО "Концерн «Калашников»; ОАО «Констру́кторское бюро́ приборострое́ния»; Уралвагонзавод и други.
Вашингтон наложи санкции и на официални длъжностни лица от Крим и Русия.