Това става ясно от факс, изпратен до адвокат Даниела Михайлова, която представлява пред Съда група жители на гетото, поискали помощ от съда, след като общинските власти във Варна обявиха, че имат намерение да разрушат къщите им, пише "Капитал".
Според текста на факса, писменото им искане за спиране на акцията е пристигнало в Страсбург вчера след 18 часа или около два часа след края на работния ден на Съда. По тази причина събарянето не е могло да бъде предотвратено.
Въпреки това с писмото си до правителството председателят на съдебното отделение, поело работата по случая, е поискал от кабинета пълна информация "за мерките, предприети за настаняването и грижата за възрастните, хората с увреждания и други уязвими лица", чиито домове бяха разрушени днес. В писмото се настоява също за информация дали тези мерки биха могли да доведат да разделяне на децата от техните родители.
Съдът в Страсбург е поискал от българското правителство да предостави исканата информация не по-късно от 16 часа днес.
Тази реакция на Европейския съд за правата на човека в Страсбург е аналогична със случая отпреди малко повече от месец, когато секретарят на отделение в Съда поиска в писмо до кабинета да не продължава събарянето на незаконните постройки в ромския квартал "Кремиковци" в община Гърмен. Часове след това акцията там беше спряна, а налагането на привременните мерки тогава предотврати превръщането на ромските семейства в Гърмен, включително малолетни деца, деца с тежки увреждания и бременна жена, в бездомници.
Акцията по събарянето на незаконните постройки във варненското гето "Максуда" започна малко след 9ч. вчера. Точната дата и часът на началото й обаче бяха пазени от местната администрация в пълна тайна до късно предния ден.
Според социални медиатори, работещи с неправителствени организации във Варна, събарянето е било насрочено за миналия понеделник, но внезапно и без обяснения е било отложено час преди началото му.
Тогава кметът на Варна Иван Портних обясни за "Дневник", че причината са "пропуски в документите, необходими за разрушаването на незаконни постройки в "Максуда"".
"Доколкото ми е известно, има някои детайли, които трябва да бъдат изчистени по документните, и едва след като това се случи, ще започне събарянето. Всичко трябва да е законно и от двете страни, както на община Варна, така и на хората, които живеят в къщите", каза тогава кметът на Варна.
Според предварителните планове акцията по разрушаването на незаконни постройки днес трябваше да обхване 58 незаконни къщи в гетото "Максуда". Тя беше неочаквано прекратена в ранния следобед, като спирането беше обяснено от кмета на градския район "Младост" Христо Христов, на чиято територия се намира ромската махала, с "голямото количество отпадъци, което се е натрупало след започналото събаряне и необходимостта те да бъдат извозени преди да се продължи".
Часът на спирането обаче съвпада с този, в който според факса на Европейския съд по правата на човека, реакцията му по случая е била получена от българското правителство.
Пред журналисти във Варна Христо Христов обяви, че от началото на деня до спирането на акцията са били разрушени 46 или 47 къщи. По данни на "Капитал" разрушените къщи са само 23 или два пъти по-малко от официално обявените.
Това ражда съмненията, че местната власт във Варна умишлено е завишила бройката на съборените къщи, за да замаже пред медиите гафа със спирането на акцията.