Учени: Коронавирусът може да не идва от Китай

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
11:37 / 07.07.2020
12781
Последните открития на вирусолози в Испания и Италия, които са изолирали следи от новия коронавирус много преди К-19 да се появи в Китай, показват, че Китай може и да не е източник на инфекцията, предават световните осведомителни агенции, позовавайки се на експерта от Университета в Оксфорд Том Джеферсън. Според хипотезата на Джеферсън, коронавирусът отдавна е разпространен по целия свят в "пасивно“ състояние и се е "събудил“ заради климатичните условия.

Изданието припомня, че миналата седмица испанските вирусолози заявиха, че са открили следи от коронавирус в отпадни води, събрани през март 2019 г., т.е. 9 месеца преди заразата да бъде установена в Китай. Италиански учени намериха доказателства за наличието на вируса в Милано и Торино още през декември, т.е. седмици преди да бъде открит първият случай на инфекция в Азия.

Според д-р Джеферсън много вируси са в пасивно състояние по целия свят и се събуждат при подходящи условия. Това по-специално означава, че те могат да изчезнат толкова бързо, колкото и са се появили. Джеферсън посочва като пример изчезналия вирус на SARS, пише Фокус.

"Мисля, че вирусът вече беше тук,а под "тук“ разбирайте навсякъде. Възможно е да имаме работа с пасивен вирус, който се е събудил от естествените условия“, ученият цитира The Telegraph думите на учения. Джеферсън отбелязва, че през февруари е регистриран случай на новия коронавирус на круизен кораб близо до Фолклендските острови, въпреки факта, че всички пътници са били тествани за коронавирус.

"Странни ситуации като тази са се случили и с испанския грип. През 1918 г. приблизително 30% от населението на Западна Самоа, което не е имало контакт с външния свят, е умряло от него“, казва Джеферсън.

Виж коментарите (2)

Още по темата (17212):
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
05.03.2025 Много добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев: Епидемията е на финал
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Oсновен проблем е самолечението
27.02.2025 Проф. Христова: Затоплянето ще изгони грипа
26.02.2025 Родители сигнализираха за липсващ ключов медикамент за лечение на грип
Още новини от Международни новини:
Фон дер Лайен: Жестокостта отново удари
Китай залива Европа с евтини стоки
Разширеното разследване за пожара в Кочани включва редица бивши и...
Судан призна независимостта на Република Косово
Самолет с шестима души на борда се разби в щата Ню Йорк
Хеликоптерът, който се разби в река Хъдсън, е имал механични проб...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).