Учени: Стадният имунитет срещу COVID-19 е непостижим
Вместо да се изгражда имунитет, с течение на времето броят на хората с антитела срещу коронавируса е спаднал с 26%, откакто бяха облекчени противоепидемичните мерки във Великобритания.
Това сочи голямо изследване на Imperial College в Лондон, цитирано от БНР. Изследването REACT-2 е било проведено сред 365 000 души в рамките на три кръга от тестове между юни и септември.
Резултатите показват, че 6% от хората са имали антитела срещу вируса по времето, когато блокирането на страната е било облекчено в края на юни и началото на юли. До началото на втората вълна през септември обаче делът им е спаднал до едва 4.4%. В същото време около 50-60% от населението трябва да има защита срещу коронавируса, за да не може той повече да се предава ефективно.
Според професор Хелън Уорд, един от изследователите в Imperial College, новите резултати категорично подсказват, че стадният имунитет е непостижим. "Когато смятате, че 95 от 100 души все още са склонни да бъдат податливи на COVID-19, ние сме много, много далеч от всичко, наподобяващо защита на населението срещу по-нататъшно разпространение на вируса“, казва Уорд, цитирана от Sky News.
"Това (стадният имунитет) не е нещо, което можете да използвате като стратегия за контрол на инфекцията от COVID-19 сред населението“, смята професорът.