Учени разкриха как COVID-19 прониква в мозъка

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (6)
14:58 / 01.12.2020
4649
Германски учени установиха, че вирусът SARS-CoV-2 прониква в мозъка чрез нервните клетки в обонятелна част на носната лигавица. Резултатите от изследването са публикувани в списание "Nature Neuroscience".

Вече стана ясно, че COVID-19 не е просто респираторно заболяване. Освен че атакува белите дробове, влияе и на сърдечно-съдовата система, стомашно-чревния тракт и на централната нервна система. Всеки трети пациент с COVID-19 споделя и за неврологични симптоми като загуба или промяна на обонянието и вкуса, главоболие, умора, световъртеж и гадене. При някои пациенти коронавирусната инфекция е придружена от инсулт или други сериозни заболявания, причинени от проникването на вируса в мозъка.

Германски учени от берлинската клиника "Шарите" решили да изследват начина, по който коронавирусът стига до мозъка и как реагира имунната система.

Те открили доказателства за наличието на вируса в невроанатомичните структури, свързващи очите, устата и носа с мозъчния ствол и с помощта на електронен микроскоп открили снимка на вируса, проникващ в обонятелната част на носната лигавица. Именно там учените открили максимално вирусно натоварване както вътре в нервните клетки, така и в израстъците на разположените наблизо епителни клетки.

Тези данни потвърдили хипотезата, че SARS-CoV-2 използва обонятелната част на носната лигавица като вход към мозъка, се казва в съобщението.

Попадайки в лигавицата, вирусът използва анатомични връзки като, например, обонятелния нерв. Данните сочат, че вирусът се придвижва от една към друга нервна клетка, за да достигне до мозъка.

Напълно възможно е вирусът да се пренася и през кръвоносните съдове, тъй като следи от него са открити по стените на кръвоносните съдове на главния мозък, предполагат учените.

Те подчертават, че SARS-CoV-2 не е единственият вирус, който може да попадне по този начин в мозъка. Подобен път на придвижване използват вирусите на херпеса и на беса.

Наличието на SARS-CoV-2 в нервните клетки на обонятелната част на носната лигавица обяснява неврологичните проблеми при пациенти с COVID-19 като загубата на обоняние или вкус. SARS-CoV-2 е открит и в области на мозъка, които контролират жизненоважни функции като дишането. Затова не трябва да се изключва вероятността при пациенти с тежка форма на COVID-19 наличието на вируса в тези области на мозъка да задълбочат проблемите с дишането или със сърдечно-съдовата дейност.

Виж коментарите (6)

Още по темата (17085):
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
10.11.2024 Здравният министър: Имайте търпение
06.11.2024 Как са разпознаем "ходещата" пневмония?
Още новини от Международни новини:
МНС издаде заповеди за арест срещу Нетаняху, Галант и "вероятно л...
С единодушна подкрепа Илиана Иванова се завръща в Европейската см...
ORF: България и Румъния са пред решаваща стъпка за Шенген
Bloomberg: Украйна за първи път удари Русия с британски ракети St...
Путин е готов на мирни преговори с Тръмп, но без териториални отс...
Мария Габриел оглавява Института "Робер Шуман"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).