ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Учени твърдят, че COVID-19 не е лабораторен, а идва от прилепи
Автор: Цвети Тончева 12:44 / 05.10.2021Коментари (2)2117
© Scientific American
Учени откриха три вируса при прилепи в Лаос, които са най-близки до SARS-CoV-2 от всички известни вируси, съобщава Scientific American.

Изследователите казват, че части от техния генетичен код подкрепят твърденията, че вирусът, който причинява COVID-19 има естествен произход, но тяхното откритие също поражда опасения, че има многобройни коронавируси с потенциал да заразят хората.

Дейвид Робъртсън, вирусолог от Университета в Глазгоу, Великобритания, нарича находката "изумителна и доста ужасяваща“.

Резултатите, които не са преминели партньорска проверка (peer-review), са публикувани в Research Square.

Особено притеснително е, че новите вируси съдържат RBD - receptor binding domains или рецептор - свързващ домейн, които са почти идентични с тези на SARS-CoV-2 и следователно могат да заразят човешки клетки. Рецептор - свързващият домейн позволява на SARS-CoV-2 да се прикрепи към рецептор, наречен ACE2 на повърхността на човешките клетки, за да влезе в тях.

За да направят откритието, Марк Елойт, вирусолог от Института Пастьор в Париж и неговите колеги във Франция и Лаос, вземат проби от слюнка, фекалии и урина от 645 прилепа в пещери в северен Лаос. При три вида подкови (Rhinolophus) прилепи те откриха вируси, които са над 95% идентични със SARS-CoV-2, които те нарекоха BANAL-52, BANAL-103 и BANAL-236

"Когато SARS-CoV-2 беше за първи път секвениран, рецептор - свързващият домейн всъщност не приличаше на нищо, което сме виждали преди“, казва Едуард Холмс, вирусолог от Университета в Сидни, Австралия. Това накара някои хора да предположат, че вирусът е създаден в лабораторни условия. Но лаоските коронавируси потвърждават, че тези части на SARS-CoV-2 съществуват в природата, казва той.

"Аз съм по-убеден от всякога, че SARS-CoV-2 има естествен произход“, казва Линфа Уанг, вирусолог в медицинското училище Duke-NUS в Сингапур.

Заедно с роднини на SARS-CoV-2, открити в Тайланд, Камбоджа и Юнан в Южен Китай, проучването показва, че Югоизточна Азия е "гореща точка на разнообразието за вирусите, свързани със SARS-CoV-2“, казва Алис Латин, еволюционен биолог в Обществото за опазване на дивата природа Виетнам в Ханой.

В допълнителна стъпка в своето проучване, Елойт и неговият екип показаха в лабораторията, че рецептор - свързващите домейни на тези вируси могат да се прикрепят към ACE2 рецептора върху човешките клетки толкова ефективно, колкото някои ранни варианти на SARS-CoV-2. Изследователите също са култивирали BANAL-236 в клетки, които Елойт казва, че сега ще използват, за да проучат колко патогенен е вирусът при животински модели.

Миналата година изследователи описаха друг близък роднина на SARS-CoV-2, наречен RaTG13, който е намерен при прилепи в Юнан. Той е 96,1% идентичен с SARS-CoV-2 като цяло и двата вируса вероятно са имали общ предшественик преди 40–70 години. BANAL-52 е 96,8% идентичен с SARS-CoV-2, казва Елойт

- и трите новооткрити вируса имат отделни участъци, които имат по-голямо сходство с участъци на SARS-CoV-2, отколкото се вижда при други вируси.

Вирусите разменят парчета РНК помежду си чрез процес, наречен рекомбинация, и една секция в BANAL-103 и BANAL-52 може да е споделяла предшественик с части от SARS-CoV-2 преди по-малко от десетилетие, казва Спайрос Литрас (Spyros Lytras), еволюционен вирусолог от Университета в Глазгоу. "Тези вируси се рекомбинират толкова много, че различните части от генома имат различна еволюционна история“, казва той.

Въпреки това, ръководителят на СЗО, Тедрос Аданом Гебрейес, призова за по-нататъшно разследване на версията на изтичането на вируса от лаборатория.


Още по темата: общо новини по темата: 17083
13.11.2024 »
11.11.2024 »
10.11.2024 »
06.11.2024 »
02.11.2024 »
30.10.2024 »
предишна страница [ 1/2848 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
+2
 
 
Ако някой замита следи, какво му пречи да зарази с нещо подобно ято прилепи в Лаос и после да каже, че всичко е тръгнало от там?
0
 
 
Вируса си е продукт на gain of function между САЩ и Ухан. Сенатор Ранд Пол на изслушване в Конгреса изнесе ясни и категорични доказателства, за такива разработки спонсорирани от NIH, Фаучи дори по времето на мораториума на Обама. Питър Дашак е пратен да разследва в Ухан, а той самия участва в тези разработки с неговата ЕкоХелт Алианс, което категорично е конфликт на интереси. Поддръжниците на тезата за прилепи са всичките от обкръжението на Дашак, като те са най-активни в списанията. Аз поне нямам доверие на подобни твърдения за произход от прилепите.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Международни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
Влизането на България в Шенген
Зима 2024/2025 г.
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: