Украйна: Големите новини за офанзивата към Херсон предстоят

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
19:21 / 30.08.2022
1425
Украински пробив на юг - Киев твърди, че са унищожени руски командни пунктове, складове за боеприпаси и мостове в южната Херсонска област. Според Москва, украинската атака е отблъсната и украинците са понесли "тежки загуби".

Украинските сили са успели да пробият руската защита на Херсон, твърди Киев. Интензивни сражения се водят на територията на цялата област в южната част на Украйна. Има информация за унищожена руска техника и складове за боеприпаси.

"Мостовете, които се смятат за основни транспортни артерии над река Днепър, са неизползваеми за тежка военна техника. Врагът се опитва да измисли алтернативни варианти за преминаване на реката. Заради терена и течението на реката обаче, изграждането на понтони е възможно само там, където има и мостове", каза Наталия Хуменюк, говорител на военно командване "Юг".

Според руското военно министерство контраофанзивата на Киев е провал, предаде БНТ. 

"В резултат на разгрома на украинското настъпление в района на Николаев и Кривой Рог и други направления, лично наредено от Зеленски, противникът понесе сериозни загуби. След ефективните действия на руските войски за денонощие са унищожени 48 танка, 46 БТР-а, 37 други бронирани машини, 8 пикапа с едрокалибрени картечници и повече от 1 200 украински военни", обяви Игор Конашенков, говорител на министерството на отбраната на Русия.

И президентът Зеленски, и генералният щаб на Украйна предпочитат да не разкриват подробности за следващите си ходове.

"Казваме, че големите новини тепърва предстоят. В ход са активни сражения, а те имат нужда от тишина", коментира Наталия Хуменюк, говорител на военно командване "Юг".

А защо Херсон е толкова стратегически важен? На първо място - заради географското разположение - близо до Черно море и до устието на Днепър. Градът е само на около 100 км от окупирания Крим и представлява връзка между Кримския полуостров и Украйна.

На второ място близо до Херсон минава Северният кримски канал, който осигурява голяма част от питейната вода за анексирания полуостров.

И не на последно, трето място - победата на украинците в Херсон ще има чисто символично значение - Херсон беше първият превзет и удържан от руснаците град от началото на войната. Според Кремъл "военната операция", както там наричат нахлуването в Украйна, върви по план.

Междувременно петима души са загинали и седем са били ранени при руски обстрел в централната част на Харков. Взаимните обвинения на Киев и Москва за атаки в района на АЕЦ "Запорожие" продължават.

Виж коментарите (0)

Още по темата (4525):
13.03.2025 Путин обяви съгласието на Русия да прекрати военните действия в Украйна
12.03.2025 Зеленски: Украйна няма да признае окупираните територии за част от Русия
12.03.2025 "Путин не ме уважава ли?": Тръмп се подигра с Washington Post
12.03.2025 Евродепутатите: Бъдещето на Украйна е в ЕС
11.03.2025 Зеленски приема предложението за 30-дневно прекратяване на огъня
08.03.2025 Знамение или не: Падна кръст от купола на храм в Киево-Печерската лавра
Още новини от Международни новини:
Путин обяви съгласието на Русия да прекрати военните действия в У...
Изсичат дъждовните гори на Амазонка, за да се построи път за срещ...
Зеленски: Украйна няма да признае окупираните територии за част о...
Инсталират на бензиностанции софтуер, който мами клиентите - пода...
Арестуват Додик, премиера Стевандич и председателя на Народното с...
Зеленски приема предложението за 30-дневно прекратяване на огъня


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).