В момента има многобройни варианти на SARS-CoV-2 с мутации

Автор: Цвети Тончева
Коментари (0)
16:35 / 27.03.2021
5770
До декември 2020 г. са разработени 9 различни ваксини срещу SARS-CoV-2, пише норвежкият д-р Терхе Йоханнесен,главен медицински директор и главен редактор на изданието NEL и най-посещавания здравен портал NHI.no.

Доказано е, че ваксините Pfizer и Moderna осигуряват повече от 94 процента защита срещу Сovid-19. Въпреки това, новите варианти на вируса, които постепенно се появяват, предизвикват опасения сред хората за ефекта на ваксината.

Наскоро проведени проучвания с AstraZeneca, Johnson & Johnson и Novavax показват по-малък ефект и географски различия в ефикасността. Което може да означава, че неутрализиращи устойчиви видове може да са допринесли за тези резултати.

Факт е, че в момента има многобройни варианти на SARS-CoV-2 с мутации в spike (шиповия) протеин, което е точката на атака на ваксините. В проучване, което вече е публикувано, са взети кръвни проби от 99 участници, получили една или две дози от ваксината Pfizer или Moderna. След това специалистите изследваха  индуцирани антитела срещу копия на вирусите (псевдовируси), които са били преработени, за да имитират 10 глобални циркулиращи варианти.

Пет от 10-те варианта са силно устойчиви на неутрализация, дори и в случаите, когато участниците са получили две дози от ваксината. Всички тези 5 силно устойчиви сортове са имали мутации в spike протеин, подобни на тези, намерени в Южна Африка и две разновидности, които се разпространяват бързо в Бразилия. В комбинация с предишни проучвания изследователите установили, че количеството на неутрализиращи антитела е 5-6 пъти по-ниска срещу вариантите от Бразилия. Срещу варианта на вируса от Южна Африка, неутрализирането спада с 20 до 44 пъти.

Вариантът на вируса, който сега циркулира в Ню Йорк (E484K мутация), също изглежда по-резистентен към ваксините.

Това проучване показва, че относително малко мутации могат да доведат до значителни увреждания на ваксините. Клиничното значение на това в момента е несигурно, но резултатите показват потенциала на вирусните варианти да се избегне имуно-неутрализиращия ефект на ваксините.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17085):
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
10.11.2024 Здравният министър: Имайте търпение
06.11.2024 Как са разпознаем "ходещата" пневмония?
Още новини от Международни новини:
МНС издаде заповеди за арест срещу Нетаняху, Галант и "вероятно л...
С единодушна подкрепа Илиана Иванова се завръща в Европейската см...
ORF: България и Румъния са пред решаваща стъпка за Шенген
Bloomberg: Украйна за първи път удари Русия с британски ракети St...
Путин е готов на мирни преговори с Тръмп, но без териториални отс...
Мария Габриел оглавява Института "Робер Шуман"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).