Великобритания ще бори вируса, като първо вземе мерки срещу наднорменото тегло
Британското правителство обяви в понеделник плана си за борба със затлъстяването за по-добра защита на населението от коронавирус, предава "Дарик". Мерките включват забрана за интернет и телевизионна реклама за продукти с високо съдържание на мазнини, захар и сол преди 21:00 часа, краят на офертите "купи едно получи второ безплатно".
Калориите ще се обявяват в менютата, за да помогнат на хората, които се хранят навън да взимат по-здравословни решения, а алкохолните напитки ще бъдат измервани в "скрити течни калории", съобщават от правителството, като допълват, че лекарите ще препоръчват физически упражнения като каране на колело, за да запазят доброто здраве на хората. Британският премиер Борис Джонсън заяви в свой пост в Туитър, че е бил "прекалено дебел" когато е приет в болницата заради COVID-19. От тогава отслабва и всяка сутрин тича с кучето си. "Когато ме приеха в реанимацията и бях наистина много болен, имах доста наднормено тегло. Бях прекалено дебел", съобщава лидерът на Консерваторите. Джонсън обясни, че министрите от правителството няма да бъдат прекалено драстични в кампанията си за намаляване на теглото във Великобритания. "Започвам деня си тичайки с кучето, лек крос, но на практика всеки ден увеличавам скоростта, за да вляза във форма", допълва той.
Често Великобритания се определя като "дебелият европеец" с 63% от населението с наднормено тегло като една трета от децата, завършващи начален курс са с наднормено тегло или затлъстяване. Заболяванията свързани със затлъстяването струват на националната здравна система 6 милиарда паунда на година. Според някои проучвания, наднорменото тегло е един от факторите, предразполагащ към заболяване от COVID-19. Почти 8% от пациентите в критично състояние и в отделения за реанимация за с наднормено тегло, в сравнение с 2,9% за населението като цяло.
"Ако всички, които са с наднормено тегло свалят по пет либри - 2,27 кг. биха могли да спестят на здравната система 100 милиона паунда в следващите пет години", цитира в. "Телеграф" секретарят по здравеопазване Мат Хенкок. "Ако се направи връзка между затлъстяването и коронавируса, да се отслабне означава да се спаси живот", обяснява той. От своя страна д-р Алисън Тедстоун, специалист по хранене и шеф на Public Health England подчертава, че основният механизъм на напълняването е в яденето, пиенето и липсата на физическа активност.
Да се направи здравословен избор за всички и се гарантира адекватна помощ за онези, които имат нужда от него е фундаментално в борбата ни с коронавируса, обяснява експерта. Британското правителство обяви в понеделник плана си за борба със затлъстяването за по-добра защита на населението от коронавирус.