© | | Вирусът Ебола е мутирал. Това обявиха учени, проследявали епидемията в Гвинея, цитирани от Би Би Си. Изследователите от института "Пастьор" във Франция, който пръв идентифицира избухването на вируса миналия март, са проверявали дали той може да стане по-заразен.Над 22 000 души са били заразени с Ебола, а 8795 починаха в Гвинея, Сиера Леоне и Либерия.
Учените са започнали да анализират стотиците кръвни проби от пациенти с Ебола в Гвинея. Те проследяват как вирусът се е променял и се опитват да установят дали той може лесно да прескача от човек на човек.
Знаем, че вирусът се променя доста бързо, заявява генетикът д-р Анаваж Сакунтабай. Това е важно за диагностицирането на новите случаи и за лечението. Нуждаем се от това да знаем как вирусът се променя, за да се справим с нашия враг, посочва специалистът.
Не е необичайно вирусите да се променят през определен период от време. Еболата е РНК-вирус, подобно на ХИВ и инфлуенца, който има висока степен на мутация. Това позволява на вируса да се адаптира и увеличава потенциала му да стане по-заразен.
Вирусът може да се промени към по-малко смъртоносен, но по-заразен и това е нещото, от което се страхуваме, каза още Сакунтабай.
За пръв път до юни 2014 г. насам има по-малко от 100 случая за седмица. В седмицата от 25 януари има 30 случая в Гвинея, четири в Либерия и 65 в Сиера Леоне.
Световната здравна организация обяви, че епидемията е влязла във втора фаза и се фокусира върху края ѝ.
В Либерия започнаха първите мащабни тествания на две ваксини срещу Ебола. Двете ваксини съдържат безобидна част от вируса, която стимулира имунната система и позволява изграждането на защита на организма от болестта. И двете ваксини са дело на съвместен екип от учени от САЩ и Либерия.
Тестовете, които ще включват 27 000 здрави мъже и жени на възраст над 18 години, ще се провеждат предимно в столицата Монровия и близките болници. Двете ваксини до сега са били изследвани върху малки групи хора извън страната, която беше една от най-тежко засегнатите от епидемията. |