Заев скандален: Кирил и Методий са славянски просветители, никой не може да си присвои азбуката им
Премиерът на Република Северна Македония (РСМ) Зоран Заев в гостуване на местна телевизия заяви, че езикът и идентичността на югозападната ни съседка са постигнали най-доброто утвърждаване чрез преговорите с България, пише вестник "Слободен печат“, цитиран от Фокус". Той си отвори нов фронт срещу страната ни, след като не призна решението на парламента да се премахне "славянската писменост" и да се замести с "българска" на 24-и май. Премиерът, отговаряйки на въпрос, за преименуването на празника, каза: "всички знаем, че Кирил и Методий са славянски просветители и че никой не може да ги присвои или да представи глаголицата като своя азбука".
"Трябва да продължим напред като македонци с македонски език и го правим. Днес ние сме македонци, които говорят македонски и сме член на НАТО. Утре ще бъдем европейци, страната ни ще бъде член на ЕС и ще бъдем македонци, които говорят македонски и постигаме тази цел, за разлика от всичките предишни 27 години, когато не сме я постигнали. Във време, когато не постигнахме тези цели, нашата идентичност и езикът ни бяха по-съмнителни от сега, когато изпълняваме целите“, подчерта Заев.
Според него, откакто е започнало разрешаването на разногласия със съседите, нашият език и идентичност изпитват утвърждаване, както никога досега.
"Днес, както никога досега, македонският език, македонският народ и нашата македонска идентичност са защитени и това беше постигнато предимно чрез утвърждаване на преговорите с България и днес с личната карта, която имаме в ООН. Кога толкова много се е говорило за македонци, македонски език и други подобни? Никога и плюс това е гарантирано“, каза Заев и подчерта, че страната няма друга алтернатива и трябва да работи усърдно по европейския път.
В този контекст той посочи, че няколко проекта ще доведат Европа до Северна Македония.
"Ще продължим с реформите у дома, ще работим, ще призовем Нидерландия да работи с нас по правната система, ще призовем Германия да работи по икономическата система. Премиерът на Естония ми е приятел, той ще ни даде всичко необходимо за дигитализацията на Македония. ЕС е философия, европеизацията е ключова у дома, глави, актове, адаптация на нашето законодателство, промяна на психическата нагласа на нашите хора“, каза Заев.
Той подчерта, че като легитимни представители на изпълнителната власт, с мандат, даден от гражданите на изборите, те получават отговорността да вземат смели и трудни решения и в същото време да запазят достойнството и идентичността на РСМ.
"С Преспанския договор ние само потвърдихме и утвърдихме македонския народ и македонския език. Направихме това със споразумението с България и го правим сега с разрешаването на този спор. Потвърдихме това като член на НАТО. Ще бъдем с една и съща идентичност и член на ЕС. И направихме всичко това чрез легитимната система от институции, чрез парламента, с потвърждението на президента на страната. С ратифицирани споразумения. Ето защо ние поемаме отговорността да разрешим този проблем по същия начин. Институционалната система е настроена по подходящ начин за всичко, което е договорено, всичко, което има правни последици, всичко, което засяга националната ни идентичност, стратегия, интереси на държавата, институциите трябва да бъдат проверени от институциите и следователно тези въпроси не трябва да бъдат оставяни на партийните амбиции и за политическа изгода“, подчерта премиерът Заев.
Той оцени, че кандидатът от Западните Балкани провежда европейски уроци, във време, когато Европа не е толкова европейска, с всички тези бюджетни блокади, определени национализми, чуваме, казва той, че в съдебната система на някои страни нещо се пренебрегва.
"И сега събрах всички награди в цяла Европа, това е нашият македонски народ, нашата политика ги събра, това не е само Заев и в крайна сметка Европа трябва да достави европейски ценности, европейски пример и затова има горчивина“, каза Заев.
По отношение на въпроса за македонското малцинство, Заев заяви, че не само Скопие няма териториални претенции, но и не възнамерява да се намесваме във вътрешните работи и че тези въпроси се решават в международен план.
"Ако нарисувате червените линии предварително, няма да имате за какво да говорите. Възможностите са отворени за разговори, за които се връщате у дома и парламентът трябва да ги разгледа, правителството ... Като стоим неподвижни, губим. Хърватия беше зад нас през 2005 г. и вижте къде се намират сега“, добави Заев.