© Plovdiv24.bg | Четвърт от смъртните случаи в света при деца под 5 години се дължат на нездравословна или замърсена околна среда, включително мръсна вода и въздух, пасивното пушене или липсата на добра хигиена, съобщи Световната здравна организация (СЗО), предаде БТА.Подобна нездравословна и замърсена околна среда може да доведе до фатални случаи на диария, малария и пневмония и да причини смъртта на 1,7 милиона деца ежегодно.
"Замърсената среда е смъртоносна, особено за малките деца. Техните развиващи се органи, имунна система, по-малки тела и въздушни пътища ги правят особено уязвими на мръсния въздух и вода", каза генералният директор на СЗО д-р Маргарет Чан.
В доклада "Да наследим на един устойчив свят: Атлас на детското здраве и околната среда" СЗО твърди, че вредното излагане може да започне още от утробата и да продължи, ако малките деца дишат замърсен въздух вътре или извън дома си, както и ако са изложени на цигарен дим. Тези фактори увеличават риска от пневмония, а също и от хронични респираторни болести в дългосрочен план, като астмата. Освен това мръсният въздух повишава риска от сърдечни болести, инфаркт и рак.
Децата в домакинствата без достъп до чиста вода и без канализация, или които се отопляват и готвят с въглища или животинска тор, са с по-висок риск от диария и пневмония.
Малките момчета и момичета са изложени на вредни химикали от храната, водата, въздуха и продуктите около тях.
Инвестициите в премахването на рисковете за здравето от околната среда, като подобряване на качеството на водата или използването на по-чисти горива, ще са много полезни за детското здравеопазване, казаха от СЗО. |