Защо се различава толкова процентът на смъртност от COVID-19 по света

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
22:11 / 31.03.2020
9989
Данните, които се публикуват всеки ден, от началото на пандемията от COVID-19, сериозно се различават в отделните държави.

Един от най-фрапиращите примери е този със смъртността, която на пръв поглед варира значително в различните държави. В Германия например, тя е 0,79%, във Франция вече скача на 6%, а в Италия – 11 на сто. В действителност, тези различия се дължат на начините, по които се броят болните и починалите.

"В Обединеното кралство, за смъртни случаи, свързани с COVID-19, определяме всички починали, след като са се заразили с болестта, докато в Германия взимат предвид само хората, чиято смърт е пряко свързана с заразяването с коронавируса. Тези разлики между страните обясняват донякъде защо имаме толкова разминаващи се съотношения на смъртността", коментира Майкъл Тилдсли - биолог в Университета на Уоруик.

Италия регистрира като починали от коронавируса хората, заразени с COVID-19, но които са имали и друго заболяване. Франция от своя страна не включва възрастните, които са починали в старчески домове и вкъщи. Различията идват и от различните стратегии за тестовете в отделните държави.

"Процентът на смъртност в момента е 0,8. Смъртността в Германия е все още ниска. Причината е, че започнахме тестовете по-рано и че извършваме много тестове, включително и на случаи с леки симптоми. Затова и сегашния процент на смъртност е нисък", посочва Лотар Вилер - шеф на института "Роберт Кох".

За разлика от Германия, която провежда по-мащабни кампании за откриване на вируса, Франция засега изследва само най-тежките случаи. В резултат на това, броят на действителните случаи се подценява.

"Тази пандемия продължава и ще продължи още седмици и месеци", категоричен е Лотар Вилер.

Друго обяснения дават и демографските фактори. Италия например е страната с най-възрастното население в Европа, а това са и най-уязвимите за коронавируса хора. В Германия обаче, където населението е по-възрастно от това във Франция и в Испания, мнозинството хора с положителни резултати за COVID-19 са на възраст под 60 години.

Виж коментарите (2)

Още по темата (17202):
12.02.2025 Нито една област вече не е в грипна епидемия
11.02.2025 Край с грипната епидемия засега
11.02.2025 Тодор Кантарджиев: Не сме закрили грипната епидемия
08.02.2025 Лекар предупреди: Не трябва да се сваля температура до 38 градуса!
05.02.2025 Пенсионерите в Пловдив са отличници
05.02.2025 Шефът на РЗИ: В Пловдив няма грип!
Още новини от Международни новини:
След сблъсък шофьор и шофьорка се разправяха насред булевард в Пл...
Стотици посетиха гроба на Алексей Навални
Една година от смъртта на Алексей Навални
Земетресение от 5,0 по Рихтер удари югоизточно от Солун
Застреляха "кокаиновия крал" на Европа
Гневът на студентите срещу корупцията в Сърбия нараства


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).