Около 100 сгради в Старинен Пловдив са застрашени от срутване и са опасни за хората. Това показва до момента проверката, извършена от екипите на общинския институт "Старинен Пловдив". Следващата седмица ще стане ясен точният им брой, както и колко точно от тях трябва да бъдат спешно ремонтирани или дори съборени. Това са вариантите пред общинската администрация, за да запази не само облика на архитектурния резерват, но и за да предотврати бъдещи срутвания на изоставени постройки.
Недвижимите културни ценности, регистрирани от собствениците им в дирекция "Местни данъци и такси", са общо 713. Тяхното обхождане продължи и вчера, като се очаква следващата седмица да бъде завършен докладът за състоянието им. Това съобщи директорът на общинския институт
Весела Илиева. Тя уточни, че огледите на къщите стартираха, след като миналия месец общинският съвет на Пловдив прие нова Наредба за паметниците на културата.
Наредбата задължава собствениците сами да ремонтират или да съборят сградите си, след като получат предписание от общинските експерти. Ако не го направят, това може да бъде извършено с общински средства. После обаче община Пловдив ще води съдебна битка за всеки вложен в ремонта или срутването лев. Съществува дори вариантът някои къщи да бъдат ипотекирани от местната власт, само и само да бъдат намерени пари за ремонта им. Всяко строителство или ремонт на къща, паметник на културата, трябва задължително да мине през съгласуване с бившия НИПК.
Доста голяма част от порутените къщи са за бутане и за изваждане от списъка на културните ценности, е мнението на общинските експерти. Причината за занемаряването им е безстопанствеността. Някои от реститутите прибират тлъсти наеми от партерните етажи на сградите си, които са извън резервата, но също са паметници на културата. В същото време обаче неглижират състоянието на къщите, които обикновено са с напукани фасади, опасни еркери или балкони. Голяма част от тези сгради са шедьоври на архитектурата от края на 19-и и началото на 20-и век.
Бившият футболен бос
Димитър Христолов ще трябва да събори сам сградата
си на ул. "Княз Церетелев", са категорични експертите. Друга опасна сграда се намира до рухналата през миналия февруари общинска къща на ул. "Д-р Стоян Чомаков" 14. В трагично състояние е и куполната могила от тракийско време, която се намира в района на жп гара Филипово. Преди години там избухнал пожар, оставил могилата "отворена". От години археологическият паметник не се поддържа и охранява, като вече се е превърнал в свърталище на змии и гущери. С осигуряване на средства могилата може да бъде социализирана, така че да привлича туристи, са категорични специалистите.
Източник: в. "Монитор"