Над един милион лева са нужни за реставрацията на най-красивия фонтан в Пловдив - Деметра. План сметката с колосалната сума е представена на кмета Славчо Атанасов от директора на "Градини и паркове" Станка Стаматова. Градоначалникът поиска разчетите преди два месеца, когато по негово разпореждане слагаха пейки на площад "Централен" и саксии с цветя по Главната. Фонтанът на Деметра трябва да бликне, разпореди кметът, без да подозира, че сметката ще се окаже баснословна. Няма откъде да се вземат толкова пари, признава Стаматова. В криза сме. Символът на Първото българско изложение е изваян от известния италиански скулптор Арнолдо Дзюки, популярен още с името Цоки. Шадраванът с голямата чаша и изящната фигура на богинята на плодородието, която държи амфора със салкъмите грозде, краси Цар-Симеоновата градина вече 117 години. Първоначално за скулптурната композиция е било определено друго място - около площад " Джумаята", но градската управа настояла да е до главния вход на изложението, организирано по онова време в Цар-Симеоновата градина. Арнолдо Дзюки е автор и на паметника на Цар Освободител в София.
През последните години в Пловдив от местния бюджет бяха похарчени за фонтани много повече от един милион лева. В миналия мандат във водното съоръжение на пл. "Централен" потънаха стотици хиляди лева, а насред Главната беше монтирана метална пластика, която някой шегобиец кръсти ренде. Абстрактната конструкция залива с вода минувачите. Вероятно има дефект, който авторите са длъжни да отстранят, защото пластиката има една година гаранционен срок, казва главният инженер на общината Пейчо Михов. Този фонтан струва на бюджета около 100 000 лева.
С тези пари досега можеше да се възстанови шедьовърът на Арнолдо Дзюки, който представлява историческа стойност за Пловдив. Но нито в един от бюджетите през последните години за Деметра не са предвиждани пари. Преди няколко години първо скулпторът Цвятко Сиромашки и директорът на Историческия музей Стефан Шивачев, а после бившите общински съветници Андон Андонов и Димитър Костов се опитаха да преместят богинята в панаира с аргумент, че по този начин фонтанът ще се предпази от разруха. Идеята беше на мястото му в Цар-Симеоновата градина да се ситуира копие от бронз. Авангардното хрумване с преместването на Деметра обаче удари на камък.
Никой не си мръдна пръст след този неуспешен опит. В момента 117-годишното произведение на пластичното изкуство е в плачевно състояние. Шадраванът е празен. В него се хвърлят угарки от цигари и празни чашки от кафе. Метачките намират вътре и пластмасови шишета от бира. Дъното има нужда от основен ремонт, голям проблем е с обратната вода, разказа Станка Стаматова. Скулптурата е излята от чугун и е силно корозирала. Прекрасната Деметра зеленяса и заприлича на жалка просякиня от ул. "Иван Вазов". Фигурите са покрити с дебел слой мъх. Някои от елементите са прибрани, други се счупени. Дюзите на фонтана са ръждясали и трябва да се почистят, обясни Стаматова. Директорката на "Градини и паркове" чака команда от общината какво да прави с пресъхналия шадраван. Не мога да го пусна със средствата на предприятието, защото ние нямаме толкова пари, твърди Станка Стаматова. Един милион лева представлява една четвърт от бюджета на "Градини и паркове".
Това е прекалено голяма сума, не ми се вярва, учуди се кметът, когато репортерът му съобщи за един милион. Мисля, че с по-малко средства можем да пуснем фонтана, оптимистично реагира Славчо Атанасов. Въпросът - кога ли?
Източник: в. "Марица" |