Между 10 и 12 милиона лева ще е дупката в приходите, заложени от Община Пловдив в проекта за бюджета за 2010 година. Това прогнозира на пресконференция днес народният представител от ГЕРБ и председател на Парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова. Според нея твърде висок е ръстът, който общината очаква да събере от местни данъци, като се залага основната част от този ръст да бъде в резултат на действия на контролните общински органи.
Прегледът на постъпленията от местни данъци за последни няколко години показва, че приходите от тях са се движили в размер на около 27 милиона лева. В Бюджет 2010 на Пловдив е предвидено да бъдат събрани над 33 милиона лева. Сериозен е и ръстът, който се предвижда в неданъчните приходи - 9 милиона лева, като основната част от него ще дойде от продажбата на земя и сгради общинска собственост. Ако се върнем няколко години назад обаче ще видим, че и в предходни бюджети общината е залагала сериозни приходи в това перо - за 2008 г. предвидени постъпления са в размер на 11 милиона лева, а реално са постъпили 4.8 милиона лева. За 2009 планирани 15 милиона, а постъпили едва 2.3 милиона лева, обясни Менда Стоянова.
Едновременно с това обаче, планирайки приходите си, Община Пловдив на практика се е отказала да търси просрочените задължения от наеми и концесии на общинско имущество в размер на около 3.8 милиона лева, както и планира един изключително минимален приход от 400 хиляди лева от дивиденти от общински фирми, тоест отново се залага на по-лесното - увеличение на данъците на гражданите, а ефективното управление на общинското имущество и общинските фирми остава на заден план.
Основната част в капиталовата програма, заложена в Бюджет 2010 на Община Пловдив, се финансира от държавата чрез преходни остатъци и целеви средства, предоставени от републиканския бюджет. Изпълнението на общинската част в програмата е съмнително поради естеството на приходите заложени в нея - продажба на общински имоти и увеличение на данъците.
Дупката от 10-12 милиона лева е минимална в сравнение с дупката, която се отчита за миналата миналата година от 45 милиона лева. Това показва една невъзможност за съставяне на реален бюджет, формиран на реални приходи и разходи. За сравнение може да са даде бюджета на община Варна за 2009, където събираемостта е 7 % повече от заложената, докато в Пловдив миналата година събираемостта е близо 20 % по-ниска от заложената. Както всички бюджети от началото на мандата са с изключително надута приходна част, така и бюджета на Община Пловдив за 2010 не е по-различен, заяви от своя страна областният председател на ПП ГЕРБ в Пловдив-град инж. Иван Тотев.