От началото на 2014г. дискриминационни условия в документациите за участие в обществени поръчки са въведени от кметовете на общините Столична, Велико Търново и Несебър, от изпълнителния директор на "Национална Компания Железопътна Инфраструктура" и помощник-ректора на Технически университет, гр. Варна.
Незаконосъобразни оценителни комисии са назначили кметовете на общините Нови Пазар, Кула, Генерал Тошево, Стрелча, Болярово, Своге, както и ректора на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и изпълнителния директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия.
Некомпетентни комисии за оценка на офертни предложения са назначени от главните секретари на министерство на регионалното развитие и министерство на правосъдието, ДП "Фонд затворно дело", генералния директор на ДП "Ръководство на въздушното движение", директора на главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР, директора на дирекция "Национален парк Пирин", както и от кметовете на общините Столична, Карнобат, Лесичово, Лом, Велинград, Пазарджик, Перник, Сливен, Камено, Берковица, Исперих, Враца и Свищов и от изпълнителните директори на "Национална Компания Железопътна Инфраструктура", "Мини Марица Изток" ЕАД и "Летище София" ЕАД, от управителите на "Водоснабдяване и канализация" ЕООД - гр. Плевен, "В и К" ЕООД - гр. Ямбол и "Тролейбусни превози" ЕООД - гр. Стара Загора.
Неоснователно са прекратени обществени поръчки от министъра на образованието и науката, изпълнителния директор на "Мини - Марица - Изток" ЕАД - гр. Раднево и кмета на община Стара Загора.
Поради некомпетентност на възложителите са отменени незаконосъобразни решения на кметовете на общините Асеновград, Правец и Сливо поле, както и на изпълнителния директор на Агенция по вписванията.
Горните данни, извлечени от сайта на КЗК показват, че от началото на годината най-често некомпетентни комисии са назначавани от кметовете на общини - 13 такива случая, назначавани от кметовете са най-често незаконосъобразни комисии - 6 случая, и три пъти са поставяни от общините дискриминационни условия и е проявяване некомпетентност при провеждането на обществени поръчки. Следващи в класацията са ръководителите на държавните търговски предприятия, които са назначавали некомпетентни комисии в 7 случая, по веднъж са поставяли дискриминационни условия и са проявявали некомпетентност при прекратяването на обществени поръчки.
Анализът на практиката на КЗК свързана с проведени обществени поръчки през първите месеци на 2014г. извършен от Центъра на наблюдение на обществените поръчки на Институт за правни анализи и изследвания, показва едни и същи системни нарушения на правилата за обществените поръчки.