Във тази връзка в петък тази седмица на площада ще бъде открита изложба на примерните проекти за това как ще изглежда цялото площадно пространство.
Припомняме, че реконструкцията на Одеона и Античния театър са само част от мащабните археологически проекти, по които започва да работи през тази година новата управа на Пловдив в лицето на кмета Иван Тотев. Те ще стартират през месец май тази година с разкриване на западната част на Римския форум. Младият градоначалник даде сериозна заявка да превърне Централната градска част на Пловдив в най-красивата в цяла България. Ще се обхване не само разкриването на западната страна на Форума, а и съществуващи вече такива проекти, които са затлачени в годините, като северната страна на съоръжението, Одеона, Римския стадион, Римския театър и Малката базилика, за която вече има строително разрешение.
Средствата, предвидени в бюджета за проектиране на Централната градска част, са 150 000 лв. За Небет тепе ще се кандидатства за 2 милиона лева по норвежката програма, по която се реставрира и Римският стадион, а оттук нататък подобни форуми като двудневната археологическа конференция, която се проведе в Пловдив, могат да станат традиционни и в тях да се дискутира всичко онова, което се случва в града от археологическа гледна точка, каза по темата преди време Тотев. Вече е известно, че община Пловдив няма да плаща на работниците, работещи на археологическите разкопки, тъй като в момента се обучават 50 човека от бюрото по труда, които ще получат своите възнаграждения по оперативна програма "Човешки ресурси".