Градска художествена галерия - Пловдив представя изключителната възможност до края на октомври да бъде видяно богатото творчество на големия художник Цанко Лавренов в неговата цялост, допълнено с много документи и изследвания.
Изложбата "Между модерното и канона" е посветена на 120 години от рождението на големия художник Цанко Лавренов (1896 - 1978), а инициатор за честването е неговият внук Лаврен Петров, председател на фондацията, носеща името на художника.
Амбициозният проект се реализира от Софийска градска художествена галерия, Градска художествена галерия - Пловдив и Фондация "Цанко Лавренов". Проявата е под патронажа на кмета на Община Пловдив
Иван Тотев.
Запазеното място на самобитния творец в българското изобразително изкуство подчерта по време на откриването снощи директорът на Градската художествена галерия - Пловдив Красимир Линков.
Удовлетворението от високото ниво на експозицията и взаимодействието между толкова много институции за нейното създаване изрази внукът на художника - Лаврен Петров. Представеното в галерията беше оценен по достойнство и от заместник-кметът на Пловдив по куртура и туризъм
Амелия Гешева, която изрази подкрепата си за повече подобни добри взаимодействия.
Включените в експозицята над 150 произведения са от сбирките на държавни и общински музеи и галерии от цялата страна, най-голямата от които е на Градската галерия на Пловдив с 65 живописни творби. Другата значителна като обем колекция е тази на Фондация "Цанко Лавренов".
Участват частни колекционери от Пловдив и други градове. Кураторите на изложбата Анелия Николаева и д-р Станислава Николова са извършили задълбочено проучване на личния архив на художника и представят пред публиката непознати до сега страни от творчеството на художника.
Това са неговите първи опити в изкуството, датиращи от ученическите му години, новооткрити творби от "модернистичните" му години с акцент върху формиращия го период на обучение във Виена (1920-1922).
За първи път Цанко Лавренов е представен и в контекста на 20-те и 30-те години на ХХ в. чрез контактите му с близки негови приятели художници от Пловдив като Данаил Дечев, Витко Бабаков, Златю Бояджиев, Васил Бараков, Давид Перец, Владимир Рилски - техни творби също са включени в експозицията.
Откритие са непознати до сега произведения на Лавренов в областта на илюстрацията и приложната графика. Посетителите ще могат отново да си припомнят познати знакови картини из циклите "Стария Пловдив" и "Манастири", както и емблематични образци като "Поет и природа", "Малка нощна музика", "Селски панаир" и други.
Изложбата е достъпна и за незрящи посетители, като за тях са изработени специални тактилни карти на някои от произведенията, придружени с обяснителни аудио текстове, предоставени от Софийската градска художествена галерия. Експозицията може да се види до 28 октомври 2016 г.