17 погребения откриха на Голямата могила в Кючука

Автор: Цвети Тончева
Коментари (1)
15:02 / 05.08.2021
19742
Приключи първият етап от археологическото проучване на "Голямата могила“, част от големия римски некропол "Гъстите могили“, разположен в южната промишлена зона на град Пловдив. Това съобщи за Plovdiv24.bg археологът Любомир Мерджанов, ръководител на разкопките. Тази година усилията на екипа му бяха съсредоточени върху почистване на обекта от избуялата растителност, както и подробното документиране и проучването на горните пластове и част от периферията на могилата.

На върха на могилата екипът на РАМ - Пловдив попадна на следи от основи на сграда, ориентирана в посока изток-запад. Наличието на подобни структури, разположени върху надгробни могили от древността, е по-скоро необичайно и е характерно най-вече за сгради от Възраждането. При подробното й проучване обаче бяха открити множество дребни фрагменти от многоцветен стенопис, характерен за Средновековието.

Проучвателите са на мнение, че по всяка вероятност става въпрос за малка средновековна църква. За това свидетелства и оформилият се около нея малък некропол, от който до момента са проучени седемнадесет средновековни погребения. Благодарение на откритите материали, сред които сравнително голямо количество керамика, бронзови монети и дори закопчалки за книги, всички средновековни структури на върха на могилата могат да се отнесат към периода XI-XIII в.

Следите от обитаване през Средновековието не са последните намеси по "Голямата могила". Археолозите откриха големи вкопавания от началото на 20-ти век, когато на върха на могилата са били разположени военни съоръжения. А от източната страна се разкри голям иманярски тунел, прокопан вероятно през ‘90-те години. Дали този тунел достига централната част на могилата, екипът ще установи през следващата година. За съжаление, иманярските набези са често срещано явление при археологическите обекти, дори когато те се намират в градовете.

Интересно е да се отбележи, че се установи начинът на насипване на могилата, както и нейните точни размери, които напълно съответстват на името ѝ: 80 метра в диаметър и над 12 метра височина.

Разкритите структури и материали дават много полезна информация за обитаването на този район през Средновековието. Малката църквичка и гробовете, основната част от които без инвентар, говорят за това, че те може би са били част от малко селище, съществувало в близост до могилата. Възникването на средновековни некрополи върху могили от предходни епохи е често срещано и добре засвидетелствано при множество археологически проучвания на територията на цялата страна.

Разкопките през тази година бяха начална, но изключително важна стъпка към разкриване на древните тайни, скрити под "Голямата могила". Екипът от археолози на РАМ - Пловдив приключва разкопките с надеждата, че през следващия археологически сезон ще успеят да съберат още информация за миналото на нашия град и хората, които са го обитавали, разказа още Любомир Мерджанов.

Виж коментарите (1)

Още по темата (8):
27.08.2024 Важни за науката открития са направени в Пловдив
26.08.2024 Уникална по рода си атракция в Пловдив
22.08.2024 Без аналог: Археолозите в Пловдив с нов успех и уникално откритие при
разкопки
15.09.2023 Правят Голямата могила магнит за туристите
18.07.2022 Втори иманярски тунел зейна в Голямата могила в Пловдив
10.07.2021 "Кючук Париж" се оказа наситен с археология
Още новини от Новини от Пловдив:
Таксиджия поиска 40 евро за курс от Джумаята до мол "Пловдив Плаз...
Пловдивчанин: Доживях да видя "паяк" да вдигне скъпа кола, и то с...
Младежи със срамна постъпка в ресторант в Пловдив
Убити кървящи животни висят от джиповете на ловци, пловдивчанка б...
Кметът на Пловдив оптимист за 2025 г., изброи кои големи обекти щ...
Зимната програма на летище "Пловдив" с полети до ключови дестинац...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).