179 г. от рождението на Люсиен Шевалас - създателят на зелената система на Пловдив
На 26 август се навършват 179 години от рождението на Люсиен Шевалас - създателят на зелената система на Пловдив и 127 г. от сътворението на Цар Симеоновата градина. Когато дошъл в Пловдив, швейцарецът се влюбил в града на седемте тепета и останал тук до края на живота си. Люсиен Шевалас е погребан в католическите гробища.
Люсиен Шевалас е роден в швейцарския град Обон, кантон Во, на 26 август 1840 г. Завършил е Лесовъдния институт в Париж, работил е в дворцовите градини на император Наполеон III в Париж и на султан Абдул Азис в Цариград. Шевалас е ландшафтен архитект. Под неговите грижи са залесени хълмовете Бунарджика и Сахат тепе. За заслугите си към развитието на зелената система на града през 1901 г. е обявен за почетен гражданин на Пловдив.
Цар Симеоновата градина е едно от любимите места за разходка на пловдивчани. Паркът до днес е запазил някои от своите оригинални архитектурни елементи – голямото езеро, фонтанът със склуптурната фигура, пеещите фонтани и др. Градината е паметник на парковото изкуство.
Създадена е заради провеждането на Първото българско земеделско-промишлено изложение от август до края на октомври 1892 г. Тогавашните европейски вестници, описвайки изложението, казват, че паркът е нещо невероятно, създадено от швейцарския градинар Люсиен Шевалас на Балканския полуостров. Градината е била с площ от над 90 хил. кв.м. След края на изложението българският княз Фердинанд издава указ, с който подарява градината на пловдивчани с две условия: Да носи името на великия български владетел Симеон І и пловдивчани да се грижат за нея.