Най-важното за пловдивчани при избор на топлинен счетоводител е цената на топломерите. Евтини уреди ще търсят 47,8% от анкетираните. Това показват резултатите от непредставително анкетно проучване, проведено на територията на Пловдив през септември.
Същият е процентът и на хората, които не биха монтирали радиоуреди в дома си, защото са им прекалено скъпи. Всеки четвърти запитан обаче посочва, че би се доверил на радиотопломерите, за да могат по-лесно да се засичат кражбите на топло в сградата. 18% от анкетираните спират избора си на тези уреди, за да не влиза инкасатор в дома им. Едва 8% от анкетираните пловдивчани са склонни да ползват уредите за дистанционно отчитане, ако се дават под наем.
Същевременно 13 на сто от участниците в анкетата посочват предлагането на радиоуреди като водещ момент в избора на нов топлинен счетоводител.
На фона на търсените ниски цени, близо 40% от анкетираните се колебаят дали да сменят фирмата за дялово разпределение при предстоящата подмяна на уредите с нови, заради изтичащия 10-годишен живот на топломерите. Въпреки това всеки пети пловдивчанин ще запази фирмата за дялово разпределение, която го обслужва към момента. За всеки четвърти топлофициран абонат е проблем неразбираемостта на сметките. 20 на сто от запитаните споделят, че според тях липсва прецизност в получените сметки, но също толкова заявяват, че са доволни от дейността на топлинния си счетоводител.
Все още е висок процентът и на хората, които не знаят как биха могли да сменят фирмата за дялово разпределение. 52% са наясно, че това може да се случи с решение на Общото събрание на живущите в сградата, но 40% признават, че не знаят как могат да сменят обслужващия ги топлинен счетоводител.