Пловдивският окръжен съд осъди подсъдимия Стефан Цвятков на 2 години лишаване от свобода условно с 5 години изпитателен срок. Цвятков е осъден на 2 години лишаване от право да управлява МПС.
Той беше признат за виновен в това, че на 10.08.2012 г. в Пловдив, бул. "Васил Априлов", при управление на моторно превозно средство - товарен автомобил "Мерцедес 3213 Актрос" с ремарке за товарен автомобил "Шварцмюлер ТУ", е нарушил правилата за движение по чл.139, ал.1 т.2 от ЗДвП и чл.5, ал.1 т.2 от Наредба № 11/03.07.2001 г. за движение на извънгабаритни и/или тежки пътни превозни средства и по непредпазливост е причинил смъртта на Галя Халачева - престъпление по чл.343, ал.1 от НК.
Другият подсъдим по това дело Петър Стоянов е признат за невинен в това, че на 10.08.2012 г. в Пловдив, като управител на "ГАП - 07" ЕООД с. Войводиново, обл. Пловдивска, при независимо съпричинителство със Стефан Цвятков, управляващ моторно превозно средство - товарен автомобил "Мерцедес 3213 Актрос" с ремарке за товарен автомобил "Шварцмюлер ТУ 30 80", чрез действия, които спадат към правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност - движение на извънгабаритни и/или тежки пътни превозни средства, която дейност той няма право да упражнява, е нарушил чл.139, ал.1 т.2 от ЗДвП, чл.5, ал.1 т.2, чл.8 ал.2, чл.11 т.1 т.2 и т.4, чл.15 ал.3 и чл.17 - всички от Наредба № 11/03.07.2001 г. за движение на извънгабаритни и/или тежки пътни превозни средства, при което по непредпазливост да е причинил смъртта на Галя Халачева.
Петър Стоянов е управител на дружеството, в което работел другият подсъдим Стефан Цвятков като шофьор. Дружеството притежавало строителна техника, която се е ползвала на различни обекти в Пловдив.
На 10.08.2012 г. в Пловдив Цвятков трябвало да превози багер, натоварен на платформа. Той не проследил дали са спазени изискванията за правилното позициониране на багера на платформата, което направило цялата композиция извънгабаритна по смисъла на ЗДП, чиито изисквани са до 4 м. В случая височината била 4,4 м.
Управлявайки камиона по бул. "В. Априлов", стрелата на багера, превозван в него, закача тролейбусните жици, намиращи се отгоре. Въпросните жици са били провиснали под допустимия минимум от 5 метра и са били на височина 4,28 м. Те се откъсват.
В този момент булеварда пресича пешеходката Галя Халачева. Скъсаните жици я удрят, след което тя пада на платното за движение. Причинени са й травматични увреждания, довели до смъртоносен край.
Съдът е преценил, че отговорността за спазването на изискванията за правилното позициониране на багера в този случай носи именно шофьора, а не управителя на дружеството.
Според съда до трагичния инцидент не би се стигнало и ако отговарящите за тролейбусните жици бяха спазили изискванията за тяхната височина, както и ако съответните компетентни органи бяха упражнили необходимия контрол.
Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок пред Апелативен съд Пловдив.