20-годишнината от историческото посещение на френския президент Франсоа Митеран, състояло се на 18 и 19 януари 1989 г., когато освен с комунистическия диктатор Тодор Живков той се срещна с български студенти и разговаря на закуска с интелектуалци десиденти, беше отбелязана днес в Пловдив. Френска делегация, водена от посланика в България Етиен дьо Понсен и с участието на външния министър от екипа на Митеран при българската му визита Ролан Дюма, се срещна тази сутрин с кмета Славчо Атанасов и журналисти, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"Не можех да се върна в България и да не дойда отново в Пловдив, където антични цивилизации са остави следите си. В моята памет са останали отделни спомени - стари павета, стръмни улици, красиви къщи. С много силно чувство и радост идвам тук", призна Дюма. Той сподели, че при посещението им преди двадесет години е имало много символика, тъй като тук са посетили с тогавашния френски президент къщата на любимия поет на Митеран Ламартин в Стария град. "Сега, докато пътувах от София, ми направи впечатление, че се строи усилено, че движението е много по-интензивно. Икономиката се развива добре, има конкуренция и демокрация, както е във всички свободни страни. Не е добре, че има корупция, но не се безпокоя от това, защото е преходно, демокрацията ще се наложи. България все пак се върна в европейското семейство. Предстои да се справите с много предизвикателства, но аз се доверям на българите и в частност на българската младеж", обясни как вижда днешния облик на страната ни Ролан Дюма.
Френските гости откриха след това паметната плоча на площада пред ПУ "Паисий Хилендарски" , носещ отскоро името на Франсоа Митеран. "Мястото не е избрано случайно, тук се събират млади хора на първата си любовна среща", обясни кметът Атанасов. "Радвам се, че това оживено и пълно с младост място ще носи името на моя президент, така паметта за него ще е вечно жива", върна жеста Ролан.
"Това е френското място в Пловдив", каза по-късно пред къщата на Ламартин френският посланик Етиен дьо Понсен и изрази надеждата си музеят да бъде скоро широко отворен за гражданите и туристите. "Ще бъдем радостни, ако Франция може да помогне за модернизацията на музея", подчерта той. От днес вече е открита монтираната върху старинната къща паметна плоча с думите на Митеран, казани на това място през януари 1989-а: "С друга Европа имам усещането, че вратите на следващото столетие ще се отворят от вятъра на свободата, който ще мине през вратите, през прозорците".