21,5 млн. лева чака хазната от новия данък за колите в Пловдив
21 500 000 лева са планираните постъпления в хазната на Пловдив от данъка върху превозните средства. Това сочи справка в документацията на общинската администрация преди гласуване бюджета за 2019-а година на сесия през следващата седмица, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Припомняме, че само преди дни Общинският съвет вече одобри измененията, касаещи въпросния данъка в града под тепетата. Те пък се наложиха заради приетата от Народното събрание нова концепция за определяне на данъка за леки и товарни автомобили с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 тона - от 01.01.2019 г. данъкът да се определя по формула, която включва имуществен и екологичен компонент.
И така - този данък за община Пловдив за 1 kW е в размер, както следва:
До 55 kW включително - 0,55 лв. за 1 kW;
Над 55 kW до 74 kW включително - 0,77 лв. за 1 kW;
Над 74 kW до 110 kW включително - 1,62 лв. за 1 kW;
Над 110 kW до 150 kW включително - 1,90 лв. за 1 kW;
Над 150 kW до 245 kW включително - 1,90 лв. за 1 kW;
Над 245 kW - 2,10 лв. за 1 kW.
Екологичният компонент в зависимост от еко категорията на автомобила е коефициент, който за община Пловдив ще е, както следва: Без екологична категория, както и с екологични категории "Евро 1" и "Евро 2" - 1,10 ; "Евро 3" - 1,00; "Евро 4" - 0,90; "Евро 5" - 0,80; "Евро 6" и "ЕЕV" - 0,60.
Предложението за товарните автомобил с технически допустима максимална маса над 3,5 тона - но не повече от 12 тона, е за 16,25 лева за всеки започнати 750 кг товароносимост по коефициент на Общината.
За мотопеди и мотоциклети с мощност на двигателя до 74 kW включително, съответстващи на екологична категория "Евро 4", данъкът се заплаща с 20 на сто намаление, а за съответстващите на екологични категории, които са по-високи от "Евро 4" - с 60 на сто намаление от определения от Закона за местните данъци и такси данък.
За автобусите, товарните автомобили с технически допустима максимална маса над 3,5 т, влекачите за ремарке и седловите влекачи с двигатели, съответстващи на екологична категория "Евро 4", данъкът се заплаща с 20 на сто намаление, а за съответстващите на "Евро 5", "Евро 6" и "ЕЕV" - с 50 на сто намаление от определения от Закона.
Когато няма данни за екологичната категория на моторното превозно средство, се приема, че превозното средство е без екологична категория. Заплащането на данъка е условие за редовност при периодичния технически преглед на превозното средство. Данъкът се внася в приход на бюджета на общината по постоянния адрес, съответно седалището на собственика.
По този повод шефката на "Местни данъци и такси" в Пловдив - Цвета Попова, поясни, че ако автомобилът има еврокатегория, то тя трябва да се потвърди от КАТ и да се отрази в големия талон. Иначе се приема, че такава категоризация липсва. На свой ред ОД МВР - Пловдив излезе със специални разяснения, че екологичната категоризация не се определя от КАТ. Ето и конкретните стъпки за собствениците на автомобили, които желаят да получат или променят категоризацията на МПС:
"На място в представителството на производителя на дадената марка автомобил се издава удостоверителен документ, в който за конкретното МПС, с изрично упоменати номер на рама и двигател, се посочва притежаваната еврокатегория. С така получения документ водачът представя автомобила за идентификация в сектор "Пътна полиция" – Пловдив, на базата на тази процедура за автомобила се издават нови регистрационни талони - част І и част ІІ."