© | | Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още | |
23-ма абитуриенти лауреати в 11-ата конференция на Ученическия институт по математика и информатика (УчИМИ) получиха правото да станат студенти в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", без да полагат приемен изпит. 10 от тях бяха оценени от журито с "Отличен 6", а останалите 13 - с "Отличен 5,80", съобщиха от висшето училище.Дванадесетокласниците могат да се запишат в петте специалности на Факултета по математика и информатика - "Математика", "Приложна математика", "Информатика", "Математика и информатика" и "Бизнес информационни технологии". Това уточни зам.-деканът на ФМИ доц. Манчо Манчев.
Освен сертификати за добро представяне, организаторите раздадоха и специални грамоти за дебют в разделите "Математика" и "Информатика".
При математиците само един от осемте дебютанти осмокласници получи пълното одобрение на журито - Иван Герганов от СОУ "П. Р. Славейков" - Кърджали. Той впечатли учените с проекта си "Комбинаторни задачи върху триъгълна решетка". Наградата му връчи лично председателят на Съюза на математиците в България и директор на Института по математика и информатика на БАН акад. проф. Стефан Додунеков.
При информатиците специалните отличия за дебют бяха дадени на двамата най-млади участници - седмокласникът Атанас Господинов от пловдивската образцова математическа гимназия "Акад. Кирил Попов" и осмокласникът Николай Кулов от гимназията с преподаване на чужди езици "Н. Й. Вапцаров" в Шумен. Те участваха в конференцията с разработките си "Електронен дневник" и "Tilboo - система за управление на съдържание".
Грамоти бяха връчени още за IT-проекти със социална ангажираност и акцент върху екологията, подчертаха организаторите.
Общо 81 средношколци от 22 средни училища в страната бяха допуснати за участие в 11-ата конференция на Ученическия институт по математика и информатика (УчИМИ). Тя се проведе в Пловдив от 14 до 16 януари, съобщиха домакините на традиционната проява - Факултетът по математика и информатика на ПУ "Паисий Хилендарски" и ОМГ "Акад. Кирил Попов".
Авторите на най-добрите проекти по информатика, които тази година не са абитуриенти, получиха покана за интервю за избор на двама български представители в Изследователския научен институт RSI'2011. Той се провежда ежегодно в Масачузетския технологичен институт в САЩ и в него имат шанс да се включат общо 80 талантливи млади информатици от цял свят, разказа деканът на ФМИ проф. Асен Рахнев.
Отличените в двата раздела на 11-ата конференция на УчИМИ получиха покана за Ученическата секция на 40-ата Пролетна конференция на Съюза на математиците в България, която ще се проведе в Боровец от 5 до 9 април т. г., съобщи директорът на УчИМИ проф. Олег Мушкаров.
Според него е изключително радваща тенденцията всяка година да се увеличава броят на участниците, които не учат в математически гимназии. Това показва, че няма граници за развитието и приложението на математиката и информатиката, допълни проф. Мушкаров.
Учредители на УчИМИ са Съюзът на математиците в България, Фондация "Еврика", Международна фондация "Св. Св. Кирил и Методий" и Институтът по математика и информатика на БАН. Вече десет години поред домакини на ученическата конференция са ФМИ на ПУ "Паисий Хилендарски" и пловдивската Образцова математическа гимназия "Акад. Кирил Попов".
Предвид високото ниво на организация и подбор на участниците, в рамките на конференцията се проведе и събрание на Управителния съвет на Съюза на математиците в България, потвърди проф. Рахнев. |