ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
3-дневна кулминация от събития бележи финала на Европейската нощ на учените в Пловдив
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:24 / 17.11.2020Коментари (0)1721
©
Серия от атрактивни, новаторски и полезни събития с гости от САЩ е кулминацията на тазгодишното издание на проекта "K-TRIO 4 – Европейска нощ на учените 2020“. Проявите са в Пловдив и са фиксирани в последните 3 дни от програмата – от 26 до 28 ноември 2020 г. Стартът на форума бе даден на 1 септември в Центъра по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ).

Всички събития ще са достъпни онлайн и с осигурена възможност за посещения на място при спазване на мерките за безопасност, съобщиха координаторите на проекта за Пловдив доц. д-р Петя Бъркалова и доц. д-р Весела Казашка.

Проектът "K-TRIO 4 – Европейска нощ на учените“ се финансира от Европейската комисия по дейностите "Мария Склодовска-Кюри“ на програма "Хоризонт 2020". Центърът по растителна системна биология и биотехнология е част от консорциум участници, сред които са Софийският университет "Св. Климент Охридски“ – координатор на проекта, сдружението форум "Наука", Бургаският университет "Проф.д-р Асен Златаров", Медицинският университет – Варна, Тракийският университет, Русенският университет, БАН – ИМИ и Клуб "Млади таланти“.

В България в програмата ще се включат градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе. Надсловът за пета поредна година е "Учените в триъгълника на знанието".

На 26 ноември 2020 година Академията за музикално танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" (АМТИИ) ще се присъедини и за пореден път ще се включи в събитията, свързани с Европейската нощ на учените в град Пловдив. Те ще се проведат в Концертна зала на централната сграда на АМТИИ.

Ректорът на Академията проф. Тони Шекерджиева – Новак ще представи книгата "Палитра от пирински и огражденски носии", ще бъдат представени две публични лекции: "Университетът на бъдещето" с лектор доц. д-р Весела Казашка и "Проекция от миналото към бъдещето в образователните проекти" с лектор доц д-р Васил Колев.

Доц. д-р Петя Бъркалова ще представи книгата с интервюта на журналистката Ваня Драганова "Будителите на 21 век. Учителите като повелители на промяната“. Петата книга в тази поредица съдържа интервюта с учители с научна и образователна степен "доктор“. Те са избрани за герои на книгата не само защото са успели за няколко дни да се "настроят" и да продължат обучението на учениците в дигитална среда, но и защото по един вдъхновяващ начин придават ново съдържание на насъщната връзка "учител-ученик“.

На 27 ноември директорът на Центъра по растителна системна биология и биотехнология доц. д-р Цанко Гечев ще открие Европейската нощ на учените 2020 виртуално и реално чрез кръгла маса под надслов: "Наука, която се прави с и за хората". 

Ще се проведе и дискусия на тема "Европа в един променящ се свят (климат) – можем ли да се поучим от миналото?“ С темата ще ни запознае проф. Майкъл Санди – почетен професор по геология на околната среда на университета в Дейтън, Охайо, САЩ. Изследователите, гостите и широката публика ще могат да се включат на място и онлайн в събитията – сподели доц. д-р Весела Казашка.

На 27 ноември ученици, студенти и гости ще могат да дискутират по проблемите на изкуството в условията на криза и новите възможности, които се разкриват пред хората на изкуството, с проф. Емилия Константинова. Темата на дискусията е : "Изкуството в дигиталната ера. Нови кариерни възможности".

Европейската нощ на учените 2020 година в Пловдив ще приключи на 28 ноември в Артклас Център – Пловдив на бул. Васил Левски № 180 А. Планираните събития за последния ден включват: награждаване на победителите от Фотоконкурса "Моето училище", демонстрации на граматически игри "Партньорства за наука – обединяване на учители и учени" , обявяване на резултатите от онлайн състезание по граматически игри с участието на студенти, творческо ателие по рисуване с деца от 4 до 8 години. Събитията ще приключат с "Голямо междучасие" – парти за деца и възрастни. 

Специален акцент в програмата за Пловдив е поставен върху дигиталното представяне на съдържанието на традиционната Пътна карта на събитията, затова провеждането на Европейска нощ на учените и "свързването" с широката публика ще се осъществява главно чрез цифровите технологии и интернет. Програмата е подготвена така, че да стигне до възможно най-широка публика – в това число млади хора, да доближи изследователите и хората на изкуството до обществото, като влезе буквално в дома им.

Домакините на "Европейска нощ на учените 2020“ в Пловдив са подготвили ново дигитализирано съдържание и са създали програма, която да бъде лесно възприета, да достигне до публиката, да ѝ даде възможност за активно участие в събитията.

Представените събития в Програмата на Нощта са адресирани към студенти, преподаватели, изследователи, ученици, деца и родители. Включени са конкурси, изложби, демонстрации и граматически игри, събития при открити врати.

Организирани са събития чрез Facebook, а след това и срещи, дискусионни клубове, научни кафенета, демонстрации, които според ситуацията с COVID 19 могат да бъдат посетени намясто (при спазване на всички правила за безопасност) или да бъдат посетени онлайн, чрез предоставените линкове.

За да улесним нашите реални и виртуални гости, тази година програмата стартира на 1 септември и ще продължи до вечерта на 28 ноември 2020 г., разказаха координаторите на проекта за Пловдив доц. д-р Петя Бъркалова и доц. д-р Весела Казашка.

С първото събитие в програмата Центърът по растителна системна биология и биотехнология отвори вратите на тазгодишната "Европейска нощ на учените“, като подготви филма Хармоничната двойка "наука и изкуство", разпространен чрез социалните мрежи и медии. Филмът представя д-р Ааканша Каноджиа, изследователка от Индия, завършила обучението си в докторска програма в Германия, провела стажове в Нова Зеландия, Ирландия, Германия и установила се в България като член на изследователския екип на ЦРСББ. В интервю с младата софтуерна инженерка Ива Неделева тя разказва за страстта си към рисуването.

Д-р Ааканша Каноджиа споделя моменти от професионалното си развитие и обяснява творческите импулси за запечатване на идеите в картини, като спасение в условията на социална изолация, породена от COVID 19. Изложбата беше под надслов "Запечатано в картина" и провокира дискусии по темата за универсалния език на символите и тяхното научно и художествено "улавяне“, за развитието на творческия и научния потенциал на човека, способен на символно общуване. Същевременно изложбата представя човека на науката и изкуството като гражданин на света, като "универсален човек“.

През месец септември беше обявен и фотоконкурсът "Моето училище", разпространен чрез Фейсбук. Фотоконкурсът цели да привлече за участие хора от всички възрасти, които са изкушени от света на знанието и милеят за своето училище. "Предизвикваме ги да погледнат творчески през обектива и да споделят "уловеното" – училището като сграда, училището като най-хубавата "ера“ от нашия живот, като приятелства и светли мигове, като науки и поуки, свързани за цял живот. Искаме да разберем какво остава у човека от ученическите времена, затова фотоконкурсът е свързан с темата за училището – какво е то за нас, каква роля има в ежедневието през 21 век. А може би откриваме, че у всеки човек има един "учен", запален по любимия предмет! Нека с езика на фотографията споделим своя отговор", споделиха доц. д-р Петя Бъркалова и доц. д-р Весела Казашка.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
България и Войната в Украйна
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
Мигрантски натиск към България
Кауза Колежа
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: