Студентите по „Приложна лингвистика" задължително ще изучават 2 чужди езика. Първият трябва да е английски, немски или френски, докато вторият ще се избира сред по-рядко преподаваните у нас - гръцки, полски или друг славянски език, подчертаха от Филологическия факултет. Кандидат-студентите ще се приемат с изпит по език - един от трите базисни, или с оценка от матурата. Този браузър не поддържа видео елемента.
За желаещите да изучават „Приложна лингвистика" на френски език, оценката от държавния зрелостен изпит ще се умножава по 6, на английски - ще се пресмята по коефициент 0,8, а на немски - по 0,67. Формирането на бала и в двата случая - независимо дали се кандидатства с изпит или с оценка от матурата, ще става с ушесторяване на крайния резултат, обясниха от Филологическия факултет.
За специалността „Лингвистика и информационни технологии" ще се кандидатства с изпит по математика, по чужд език или матурата. Балът се формира като една от трите оценки се умножава по 6. Бакалаврите в новата програма ще узучават технически термини на английски език и работа със софтуерни продукти.
За „Български и турски език" може да се кандидатства по избор с изпит по чужд език, български език или българска литература. Желаещите имат право да участват в класирането и с оценките си от държавния зрелостен изпит по български или чужд език, както и по литература, казаха от Филологическия факултет. Както в останалите специалности, така и в тази образуването на бала ще става с умножаване на оценката по 6.
Бройките за прием в новите балакавърски програми, както и в останалите, които се изучават в деветте факултета на Пловдивския университет, се определят като държавна поръчка от Министерството на образованието и науката, подчертаха от „Учебен отдел". Миналогодишният бе изпълнен на 100%, добавиха оттам.
(с) ПОТВ